Ślązaczki i Ślązaczki nie mają recepty na długie życie

  Ślązaczki i Ślązaczki nie mają recepty na długie życie

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W ciągu ostatnich dwóch dekad średni wiek mieszkańca naszego regionu - zarówno kobiet, jak i mężczyzn - wydłużył się o pięć lat. To musi cieszyć.
  Mniej powodów do optymizmu dostarcza opublikowany właśnie przez Główny Urząd Statystyczny raport o trwaniu życia w Polsce. Okazało się bowiem, iż statystyczny Ślązak umiera znacznie wcześniej aniżeli mieszkaniec innych regionów kraju.

  Najwyraźniej widać tę dysproporcję w przypadku kobiet. Przeciętna Polka dożywa 80 lat. Prawdziwymi rekordzistkami są mieszkanki Podkarpacia i Podlasia, które osiągają ponad 81 lat. Na drugim biegunie są mieszkanki województw: łódzkiego i śląskiego, które średnio umierają w wieku niespełna 79 lat.

  Mężczyźni z naszego regionu żyją niecałe 71 lat. Podobnie jak mieszkańcy Dolnego Śląska, Lubelszczyzny, Warmii, Mazur, Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego. Krócej od Ślązaków żyją jedynie mieszkańcy województwa łódzkiego.

  - Gubią nas używki, bezruch i nadmiar kalorii - wylicza Jarosław Derejczyk, lekarz geriatra.
  - Każda osoba ma swoją własną receptę na długowieczność. Jedna z naszych podopiecznych, która dożyła 104 lat zwykła mawiać: pij mało, jedz mało, to ci będzie smakowało. A inna z kolei powtarzała, że mały kieliszeczek raz dziennie jeszcze nikomu nie zaszkodził - opowiada Jarosław Czapelka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej św. Elżbiety w Rudzie Śląskiej.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama