Ważne
  Nowa droga w Krzyżanowicach połączy Polaków i Czechów

  Nowa droga w Krzyżanowicach połączy Polaków i Czechów

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Za ponad 306 tys. euro powstanie droga łącząca polski Bolesław w gminie Krzyżanowice z czeską gminą Pist.
  Prace ruszą jeszcze w tym roku. Dzięki dofinansowanej przez Unię Europejską inwestycji zlikwidowana zostanie bariera utrudniająca polsko-czeskie relacje.

  Biegnąca do granicy droga gruntowa dotąd raczej dzieliła niż łączyła mieszkańców sąsiadujących ze sobą wsi.

  - Nie można pojechać do Czech autem, bo tą drogą mogą poruszać się tylko traktory i rowery. Zresztą szkoda by było samochodu na takie dziury. Ta droga nie nadaje się do jazdy - mówi Bertold Fichna, sołtys Bolesława.

  W maleńkiej wsi niewiele zmieniło się od czasu, gdy weszliśmy do strefy Schengen. Gdy w sąsiednich Chałupkach świętowano i likwidowano graniczne szlabany, tu nie było wielu powodów do radości.
  Mimo otwartych granic i tak nie można było np. pojechać do Czech na kawę. Teraz ma być inaczej. Urzędnicy podpisali w czeskim Ołomuńcu umowę na dofinansowanie wspólnego projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

  - Pieniądze na tę drogę mamy już przyznane. Najpierw musimy ją jednak wybudować. Potem dopiero otrzymamy zwrot. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 85 procent kosztów, czyli w przypadku Krzyżanowic około 212 tysięcy euro - wyjaśnia Katarzyna Borek, rzeczniczka Urzędu Gminy Krzyżanowice.
  Po stronie polskiej do roboty jest zdecydowanie więcej. Cała inwestycja w Bolesławiu kosztować będzie prawie 250 tysięcy euro. Czesi wybudują swój fragment drogi za 56 tysięcy euro.

  - Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania przetargu. Gdy wykonawca zostanie wybrany, będzie można zaczynać roboty - mówi Barbara Grud, specjalista od dróg w krzyżanowickim urzędzie.

  Na ulicy Głównej w Bolesławiu położona zostanie nowa nawierzchnia, utwardzone zostaną pobocza, a także zjazdy na polne drogi. Na koniec, wzdłuż naszego odcinka drogi biegnącej do granicy posadzone zostaną charakterystyczne dla polskiego krajobrazu lipy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama