Kasa do kasy... fiskalnej

  Kasa do kasy... fiskalnej

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Trybunał Konstytucyjny powiedział jasno i wyraźnie - zasady zwalniania podatników z obowiązku posiadania kas fiskalnych są niekonstytucyjne, bo dzielą podatników na lepszych i gorszych.
  Lepsi to ci uprzywilejowani, co nie muszą posiadać kas fiskalnych, a gorsi - nie mają prawa funkcjonować bez ich pomocy.

  Sklepikarz płaci podatek od najdrobniejszego towaru, który sprzedaje. Wydaje paragon z kasy fiskalnej rejestrującej transakcję zakupu paczki papierosów czy dwóch marchewek. Dlaczego z tego samego obowiązku zwolnione są usługi lekarzy, księgowych czy prawników? Nie wiadomo.

  Kilka lat temu ewidencjonowaniem obrotu i podatków za pomocą kas rejestrujących, zwanych fiskalnymi obarczono taksówkarzy. Protestowali miesiącami, blokując nawet ulice Warszawy. I co? Nic. Dziś klient odbiera wręczany paragon po zakończonym kursie i niczemu się nie dziwi. Dlaczego więc nie mają kasy fiskalnej dorożkarze? Przecież też przewożą ludzi.

  Minister finansów nazbyt dowolnie traktował podatników na podstawie obowiązującego prawa, a to nie spodobało się także Rzecznikowi Praw Obywatelskich i wniósł sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Szczególnie w dobie kryzysu gospodarczego, gdy od wszystkich powinno się wymagać odpowiedzialności za stan finansów publicznych, nie należy nagradzać niektórych grup podatników w sposób, jaki reszta społeczeństwa uznać może za krzywdzący i niesprawiedliwy - uzasadniał rzecznik. Nierówne traktowanie podatników próbował zmienić już Jerzy Hausner, minister gospodarki i pracy w rządzie Leszka Millera, ale zakrzyczeli go adwokaci. Kancelaria to nie jest stragan - argumentowali. Nie mają racji. I na straganie, i w kancelarii obowiązują przecież ceny umowne: - Umawiamy się, że pan płaci i nie pyta, dlaczego tak drogo.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama