Drogowcy ronda nie odebrali, auta jeżdżą

  Drogowcy ronda nie odebrali, auta jeżdżą

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach po raz trzeci odmówił odebrania ronda wykonanego przez firmę Schiever przy supermarkecie Auchan w Raciborzu.
  Kolejne już specjalistyczne badania jezdni wykonane przez niezależne laboratorium potwierdziły źle wykonaną robotę.

  Sprawa ciągnie się już od sierpnia ubiegłego roku i wygląda na to, że nie szybko doczeka się finału. Bo chociaż na feralnym skrzyżowaniu już kilkakrotnie pobierano próbki nawierzchni, a asfalt zdążył się tu już złuszczyć, ZDW znów przystał na prośbę firmy Schiever i zgodził się na kolejną ekspertyzę, tym razem wykonaną przez specjalistów z Politechniki Śląskiej. Ma wykazać, że rondo jest jednak zrobione dobrze.

  - Ustaliliśmy, że zrobią to jak najszybciej. Dla nas sprawa jest jednak jasna, bo badań było już sporo. Ale jeszcze poczekamy na werdykt naukowców politechniki - mówi Ryszard Pacer, rzecznik ZDW w Katowicach.

  Rondo przy supermarkecie Auchan w Raciborzu powstało w krótkim czasie, ale szybko okazało się, że coś jest z nim nie tak. Już po miesiącu zapadła się kostka brukowa na jego wewnętrznym pierścieniu, na który najechał tir. Od tamtego czasu ZDW nie chce słyszeć o odbiorze skrzyżowania.

  - Teraz zaakceptujemy rondo, a za rok będziemy musieli je naprawiać na własny koszt - mówi Pacer.
  Ponieważ skrzyżowanie jest nieodebrane, formalinie nie powinny jeździć po nim samochody. Jednak ruch odbywa się tu już od roku.

  - Formalnie to nadal plac budowy - mówi Witold Trulka z Urzędu Marszakowskiego w Katowicach.
  Co do tego, że wykonawca użył innego materiału niż zakładał projekt (miał być tłuczeń, a jest tani i mało wytrzymały łupek) nikt nie ma już wątpliwości. Przeprowadzane tu co kilka miesięcy badania mają wykazać, czy inny kamień użyty do podbudowy jezdni nie wpłynął na jej nośność i żywotność.

  Wyniki za każdym razem są niekorzystne dla Schievera.
  - Nie trzeba być specjalistą, żeby stwierdzić, że to fuszerka. W jezdni już są dziury w których podczas deszczu zbiera się woda - mówi Krzysztof Cieślik, kierowca z Raciborza.

  Pacer przyznaje, że po rocznej eksploatacji ronda, na powierzchni asfaltu powstały tzw. rakowiny.
  - Takie ubytki w nawierzchni pojawiają się w wyniku wypłukiwania jej przez wodę. Powstają wówczas, gdy asfalt kładziony jest bez zachowania surowych reżimów technologicznych - ocenia rzecznik.

  Wcześniej ZDW zakwestionował również chodniki przy rondzie, które Schiever w końcu wykonał od nowa.
  Kiedy zarządca Auchan zabierze się za naprawę, a w zasadzie rozbiórkę ronda?
  - Trudno w tej chwili cokolwiek w tej sprawie powiedzieć. Trwają jeszcze rozmowy na ten temat - mówi Anna Kobus, asystentka dyrektora Auchan w Raciborzu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama