Ważne
  Emerycie, śpij spokojnie

  Emerycie, śpij spokojnie

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Górnicy dostają z FUS więcej niż do niego wpłacają, stąd bierze się jego deficyt - mówi Przemysław Przybylski, rzeczniki centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  Z Przemysławem Przybylskim, rzecznikiem centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie, rozmawia Beata Sypuła

  Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych, z którego ZUS wypłaca emerytury i renty, zabraknie w tym roku grubszej gotówki na świadczenia. Z jakich powodów Fundusz mógł się "dopracować" takiego wyniku?
  Zakład prowadzi własne analizy, z których wynika, że deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych może oscylować w granicach 5-8 mld zł. Sytuacja finansowa Funduszu jest bezpośrednio i nierozerwalnie związana z ogólną sytuacją gospodarczą w kraju. Mniejsze zatrudnienie i spadek wynagrodzeń mają swoje negatywne odbicie w FUS.

  Jakie w związku z tym są rozwiązania, by emeryci i renciści na bieżąco otrzymywali swoje świadczenia?
  Ależ emeryci, renciści i wszyscy inni świadczeniobiorcy systematycznie otrzymują należne im świadczenia. I nie ma żadnych powodów, żeby miało się to zmienić. System ubezpieczeń społecznych jest finansowany z trzech źródeł: przede wszystkim z wpływów ze składek ubezpieczeniowych oraz z dotacji z budżetu państwa. Jeżeli środki z tych dwóch źródeł nie wystarczają na pokrycie wszystkich wydatków, wówczas ZUS pożycza pieniądze w banku. Dla klientów nie ma to najmniejszego znaczenia, dla nich liczy się tylko terminowość wypłat i to im gwarantujemy.

  Dlaczego nie powinni się obawiać utraty płynności finansowej FUS?

  Gwarantem wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego jest państwo - wynika to z Konstytucji RP. Dopóki państwo istnieje, pieniędzy na emerytury i renty nie zabraknie.

  Jak spadały dochody FUS w kolejnych latach i co było ich przyczyną w kolejnych latach?

  Jak na razie dochody FUS są wyższe niż w 2008 r. Porównując miesiąc do miesiąca - w kwietniu tego roku dochody były wyższe niż przed rokiem o 7 proc. zaś w maju o 4 proc. Obok większych dochodów mamy też jednak i dodatkowe wydatki, np. wypłata wcześniejszych emerytur dla mężczyzn po 60. roku życia, wyrównywanie zasiłków chorobowych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czy wyrównywanie tzw. okresów zerowych.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   górnicy rujnują Zus

   heniek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

   Tłumaczenie dość pokrętne.Pieniądze z składek które każdy terazniejszy emeryt wpłacał na konto ZUS wyparowały.Ktoś je albo zmarnował ,albo sprzeniewierzył.Kto czyta regularnie prasę ma jakieś tam...rozwiń całość

   Tłumaczenie dość pokrętne.Pieniądze z składek które każdy terazniejszy emeryt wpłacał na konto ZUS wyparowały.Ktoś je albo zmarnował ,albo sprzeniewierzył.Kto czyta regularnie prasę ma jakieś tam pojęcie jakie to gwiazdy intelektu i ekonomii sprawowały najwyższe stanowiska w ZUS.Ale teraz winą obarcza się ludzi którzy "długo żyją"jak się wyraził jeden z szefów tej chorej instytucji.Ci zaś "za długo żyjący" wpłacili pewną kwotę która miała zapewnić im godziwą emeryturę i co ich obchodzi,że mało ludzi pracuje.Przecież to nie oni zamykali i pozwalali przejmować za symboliczną złotówkę nieżle prosperujące zakłady.Wielkim hitem w pewnych latach było hasło "restrukturyzacja".Niestety ekipy które doszły do władzy po 80-tym roku były niedouczone i uważały ,że lepsza jest likwidacja.Dzięki tym durniom jest jak jest.I już zawsze będzie brakować pieniędzy na wszystko.Teraz można wszystko zwalić na kryzys- ale każdy obserwator naszej sceny politycznej może ten kryzys nazwać z imienia i z nazwiska.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama