Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj rozpoczyna się 46. Tydzień Kultury Beskidzkiej

W. Then, Ł. Klimaniec
Występy folklorystyczne i barwne korowody TKB  co roku przyciągają w Beskidy tysiące turystów
Występy folklorystyczne i barwne korowody TKB co roku przyciągają w Beskidy tysiące turystów Fot. ARC
Dzisiaj rozpoczyna się 46. Tydzień Kultury Beskidzkiej w Szczyrku, Wiśle i Żywcu. Na scenach pojawią się dziesiątki zespołów folklorystycznych z całego świata.

Tydzień Kultury Beskidzkiej należy do najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce, a nawet w Europie. Jego historia rozpoczęła się w roku 1964 w Wiśle, ale tradycjami sięga jeszcze przedwojennego Święta Gór.

Zobacz ramowy program Tygodnia Kultury BeskidzkiejTUTAJ

Sytuuje się też wśród imprez największych - zarówno biorąc pod uwagę zasięg, czas trwania, ilość wykonawców czy koncertów, jak też liczbę widzów uczestniczących w jego prezentacjach. Należy również do grona najlepszych - w ocenie specjalistów, obserwatorów, wykonawców, a przede wszystkim widzów. Podkreślają oni jego niepowtarzalną atmosferę, urok wspólnej zabawy, barwność, wreszcie różnorodność programową.

Do przyjęcia tysięcy gości przygotowani są organizatorzy koncertów, właściciele hoteli, pensjonatów i lokali gastronomicznych. Zacierają ręce, bo wierzą, że największa impreza folklorystyczna w Europie przyciągnie wielu turystów, dzięki czemu będą mogli odbić sobie nie najlepszy początek sezonu.

- Na dziewięć tysięcy miejsc noclegowych w Wiśle noclegów w tanich kwaterach zostało niewiele - przyznaje Patrycja Barabasz z Centrum Rezerwacji Noclegów w Wiśle.

Kilkanaście wiślańskich obiektów turystycznych na czas TKB zmieniło ofertę. Aby się w nich zatrzymać, trzeba wykupić minimum pięć noclegów. Największe wzięcie miały prywatne kwatery, w których za nocleg trzeba było zapłacić około 35 złotych. Takich praktycznie już nie ma. Za to noclegów, gdzie za dobę od osoby trzeba dać 55 złotych i więcej, nie brakuje.

- Wiele osób dzwoniło już w sprawie noclegów w maju i kwietniu - wyjaśnia Wojciech Hławiczka z Referatu Promocji i Turystyki Urzędu Miasta w Wiśle.

Wolne miejsca znaleźć można w Szczyrku i Żywcu. Pod Skrzycznem są w droższych pensjonatach i w kwaterach prywatnych.

- Goście mają coraz większe wymagania i nie zawsze patrzą tylko na cenę. Chcą mieć pobyt z wyżywieniem, na które w kwaterach nie zawsze mogą liczyć. Dlatego do ostatniej chwili nie brakuje również tańszych noclegów - mówi Sabina Bugaj, szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji.
W Żywcu natomiast nie ma co liczyć na tańsze miejsca noclegowe ani w samym mieście, ani w pobliżu Jeziora Żywiec-kiego. Są natomiast w pensjonatach i hotelach, gdzie jeden nocleg to wydatek powyżej 120 złotych.

- Noclegu szukać można natomiast w całym powiecie żywieckim, gdzie oferta jest bardzo różnorodna i to na dobrym poziomie, a ceny nieco niższe - zapewnia Lucyna Kucharczyk z żywieckiego Biura Informacji Turystycznej.

Na przykład w Węgierskiej Górce, Jeleśni czy Rajczy nocleg można znaleźć za około 50-70 zł od osoby.
Mimo ogromnego zainteresowania festiwalem, właściciele miejsc noclegowych i jadłodajni nie podnoszą na czas trwania imprezy cen za swoje usługi. Górale mają bowiem nadzieję, że turystów będzie tak wielu, iż nawet bez podnoszenia cen wyjdą na swoje. Martwią się tylko, by pogoda dopisała.

Ponad 50 koncertów

Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa od 1 do 9 sierpnia. To najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Polsce i jedna z największych w Europie. Na estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu 4 tysiące wykonawców da ponad 50 koncertów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!