Ważne
  Historia katowickiego radia w muzealnej izbie pamięci

  Historia katowickiego radia w muzealnej izbie pamięci

  Ola Szatan

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W siedzibie Radia Katowice odbyła się uroczystość otwarcia izby muzealnej, w której zebrano największe skarby radiofonii.
  - To mój pomysł sprzed wielu lat. Wydaje mi się, że instytucja, która funkcjonuje już od osiemdziesięciu lat, powinna gromadzić cenne, stare rzeczy. Tym bardziej, że co roku odwiedza nas mnóstwo wycieczek, które chcą zobaczyć, jak wygląda radio. Taka izba jest więc znakomitą odpowiedzią na ich zapotrzebowanie - mówi Henryk Grzonka, szef anteny katowickiej rozgłośni.

  Eksponaty, które można oglądać w izbie muzealnej, zaczęto gromadzić kilka miesięcy temu. Wśród nich znalazły się m.in. sprzęty radiowe, studyjne magnetofony, mikrofony, które pamiętają lata przedwojenne, archiwalne zdjęcia, a także pamiątki.

  Izbę można zwiedzać zarówno grupowo, jak i indywidualnie. Wcześniej jednak należy zadzwonić do siedziby katowickiego radia i umówić się na konkretny termin. Data inauguracji izby została wybrana nieprzypadkowo. W poniedziałek bowiem przypadła 130. rocznica urodzin Stanisława Ligonia, patrona Polskiego Radia Katowice.

  - Ligoń był wielkim obywatelem miasta, prawdziwym Ślązakiem. Nie był założycielem Radia Katowice, ale bez wątpienia jedną z najważniejszych postaci związanych z tą rozgłośnią. Przed radiowym mikrofonem Stanisław Ligoń po raz pierwszy stanął 25 grudnia 1927 roku. Prowadził m.in. audycje: "Bery i bojki", Przy sobocie po robocie. O tym jak bardzo był szanowaną postacią świadczył fakt, że na jego pogrzebie zjawiło się 10 tysięcy osób. Liczba porównywalna tyko z pogrzebem Korfantego - podkreśla Henryk Grzonka.

  Przed inauguracją izby muzealnej, o godz. 11.00, na grobie Stanisława Ligonia na cmentarzu przy ulicy Henryka Sienkiewicza zostały złożone kwiaty.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama