Chcesz studiować za darmo? Na Śląsku masz drugą szansę na...

  Chcesz studiować za darmo? Na Śląsku masz drugą szansę na indeks

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Są jeszcze wolne miejsca na niektórych kierunkach na największych śląskich uczelniach. Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska i Akademia Sztuk Pięknych ogłosiły drugi nabór na studia stacjonarne.
  Wszyscy, którym nie udało się zdobyć indeksu za pierwszym razem, mają na to kolejną okazję. Uzupełniającą rekrutację prowadzi UŚ i to na kilkunastu kierunkach. Są to między innymi: teologia, fizyka, filologia polska, filologia klasyczna, filozofia, informatyka, matematyka, inżynieria materiałowa i etnologia.
  Na większości tych kierunków powtórny nabór już trwa, a internetowa rejestracja zakończy się na przełomie sierpnia i września (dokładne daty i wymagania są na stronie internetowej uczelni: kandydat. us. edu. pl/ii-nabor-studia-i-stopnia-i-jednolite-magisterskie- stacjonarne).

  - Spodziewamy się dużego zainteresowania kierunkami językowymi, filologią polską, która oferuje szereg ciekawych specjalności oraz etnologią, którą można studiować w pięknie położonym Cieszynie - mówi Magdalena Ochwat, rzecznik prasowy UŚ.

  Kandydaci nie mogą już liczyć na wolne miejsca na najpopularniejszych kierunkach. W tym roku najwięcej chętnych (ponad 16 kandydatów na jedno miejsce) próbowało dostać się na realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię. Tradycyjnie modna jest też pedagogika (ponad 15 kandydatów) oraz, co ciekawe, administracja (ponad 13 kandydatów).

  Spore rezerwy ma też Politechnika Śląska. Wolne miejsca są jeszcze na jedenastu wydziałach oraz na takich kierunkach, jak: elektronika i telekomunikacja, budownictwo w języku angielskim, górnictwo i geologia, informatyka oraz mechatronika (więcej informacji jest na stronie internetowej: rekrutacja.polsl.pl/default.aspx). Z kolei najwięcej maturzystów złożyło podania na biotechnologię (ponad 4 kandydatów), architekturę i urbanistykę oraz budownictwo (ponad 3).

  Dopiero 24 sierpnia ruszy druga tura naboru na katowickiej ASP. Tam wciąż można zdobyć indeks na grafikę, malarstwo na wydziale artystycznym oraz grafikę na wydziale projektowym (więcej informacji: www.asp.katowice.pl/?p=pl/menu/2/03/index).

  Dodatkowej fazy rekrutacji nie prowadzi natomiast Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Ekonomiczna.

  Na ŚlUM rekordowo popularny był kierunek lekarsko-dentystyczny (ponad 26 kandydatów na miejsce!). Modne są też nowe kierunki, takie jak kosmetologia (ponad 10 osób na miejsce) i dietetyka (ponad 4 kandydatów). Na AE na każde miejsce na logistyce próbowało dostać się ponad czterech maturzystów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama