Przyszli kierowcy zawodowi szturmują autoszkoły

  Przyszli kierowcy zawodowi szturmują autoszkoły

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Żeby po 10 września zostać kierowcą zawodowym, trzeba mieć dużo pieniędzy i czasu.
  Oprócz prawa jazdy, wymagany będzie obowiązkowy specjalistyczny kurs, zakończony uzyskaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej.

  Co najmniej półroczny kurs będzie kosztował nawet 10 tys. zł - taki obowiązek nakłada znowelizowana ustawa o transporcie drogowym.

  W ucieczce przed tym haraczem, mimo wakacji, w całej Polsce trwa szturm na autoszkoły i WORD-y, by zdążyć z uzyskaniem prawa jazdy kat. C i E przed graniczną datą.

  - Zwykle w lipcu i sierpniu ruch jest mniejszy, ale w tym roku pracujemy nawet w soboty - mówi Roman Bańczyk, dyrektor WORD w Katowicach.

  Nie wszyscy zdążą z uzyskaniem prawa jazdy do wejścia w życie nowych przepisów. Na Śląsku najbliższy termin egzaminu ustalany jest już na pierwsze dni września. W razie nieudanego podejścia skończą się marzenia o pracy kierowcy. Wolne sierpniowe terminy mają jedynie małe ośrodki w Suwałkach, Białej Podlaskiej czy Krośnie.

  A jest o co walczyć. Teraz uzyskanie świadectwa kwalifikacji zabiera dwa tygodnie na kurs i kosztuje ok. 800 zł.

  Kierowcy nie wierzą, że planowane zmiany mają zwiększyć ich umiejętności i wiedzę oraz bezpieczeństwo na drogach. Mówią, że to nabijanie kasy szkołom nauki jazdy i stowarzyszeniom, które będą prowadzić takie szkolenia. W efekcie za kilka lat w Polsce może brakować kierowców.
  Tak pracowitych wakacji jeszcze w szkołach nauki jazdy i w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego nie mieli. Niemal z dnia na dzień o kilkaset procent wzrosła liczba chętnych do zawodu kierowcy. I to nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce. Powodem nie jest nagły wzrost płac w tym zawodzie, a próba uzyskania dokumentów przed wejściem w życie nowych przepisów, które w drastyczny sposób podwyższają koszty uzyskania uprawnień.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   te cichy

   bu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 21

   płaci ci Cius?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama