Menu Region

Podajemy listę zadłużonych biur podróży

Podajemy listę zadłużonych biur podróży

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Beata Sypuła

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Po naszym piątkowym artykule o zadłużonych biurach podróży, w Krajowym Rejestrze Długów zadłużone biura na gwałt wyrównują zaległości lub dogadują się z wierzycielami na temat spłaty.
Obawiają się, że ich dane ujrzą światło dzienne. Wówczas, ruszający z nimi na wakacje turyści, na pewno zastanawialiby się, czy nie będą w podobnej sytuacji jak klienci "Kopernika". Pobyt w obcym kraju, bez opłaconego hotelu i zagwarantowanego powrotu nikomu się nie uśmiecha.

W piątek wiadomo było o 22 biurach podróży, które miały wpisy do KRD. Teraz jest ich już 93, w tym 7 z woj.
śląskiego. Najczęściej są to firmy mało znane w branży. - Żaden z dłużników nie jest naszym członkiem- mówi Anna Kuś-Wiktorko, wiceszefowa oddziału śląskiego Polskiej Izby Turystyki.
W KRD dziesięciokrotnie wzrosła też liczba pytań o kondycję firm turystycznych, z którymi interesy prowadzą inni przedsiębiorcy. Raport o zadłużeniu powstaje już w przypadku 500-złotowego długu wobec innego przedsiębiorcy. Alarmowy dzwonek powinien nam się uruchomić, jeśli agent turystyczny ma już kilka tysięcy złotych niezapłaconych należności.

Niestety, nie wszystkie firmy można w tej chwili rzetelnie prześwietlić. - Dane o wielu biurach podróży są w tej chwili zawieszane. Oznacza to, że toczą się negocjacje i dłużnicy zawierają ugodę z wierzycielami lub podejmują zobowiązanie o spłacie i zaczęli jej dokonywać. Dane o długach widzi więc dziś tylko wierzyciel, dłużnik i nasi pracownicy - mówi Andrzej Kulik, rzecznik KRD.

- Kiedy skończy się sezon, będzie więcej wpisów o należnościach. Także dlatego, że we wrześniu-październiku Sejm zajmie się bardzo już zaawansowanym projektem ustawy, na mocy której nie tylko przedsiębiorca, ale także indywidualny klient firmy, która jest mu winna pieniądze, będzie mógł ją zgłosić do rejestru - zapowiada rzecznik Kulik.

Jednocześnie Ministerstwo Sportu i Turystyki coraz mocniej naciska na branżę turystyczną, by oprócz już wykupowanych polis na wypadek problemów finansowych wprowadziła w życie specjalny fundusz gwarancyjny. - Taki system sprawdza się na Zachodzie, zwłaszcza w Niemczech - mówi Grzegorz Chmielewski, szef oddziału śląskiego Polskiej Izby Turystyki.
1 »
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

pomoc

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mirka (gość)  •

czy warto zaufac BP wygoda trawel z Krakowa ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

pomoc

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mirka (gość)  •

czy warto zaufac BP wygoda trawel z Krakowa ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Almatur

+202 / -184

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dominika (gość)  •

Ja już kilka razy korzystałam z oferty biura podróży Almatur, zawsze byłam zadowolona. To, że nie ma ich na liście zadłużonych bp, świadczy o tym, że dobrze wybierałam i potwierdza to, że na pewno jeszcze z nimi gdzieś się wybiorę :)

skomentuj

klapa biura

+145 / -89

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bulikk (gość)  •

no i co? nie udało sie??? ;)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niewypłacalność

+226 / -220

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

(gość)  •

Jak można kupować wycieczki w GLOB TOUR w Radomiu skoro oni sami są zadłużeni.

odpowiedzi (0)

skomentuj