Na dworcu w Będzinie jest wszystko, oprócz kas biletowych i...

  Na dworcu w Będzinie jest wszystko, oprócz kas biletowych i rozkładu jazdy

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Do czego służy dworzec kolejowy? Takie pytanie można zadać, odwiedzając to miejsce w Będzinie. Od miesiąca mieści się tu siedziba straży miejskiej, są nowe toalety, budynek przechodzi od kilku lat metamorfozę.
  Nie ma tu jednak tego, co dla pasażera najważniejsze - ogólnego rozkładu jazdy ani... kasy biletowej. PKP sukcesywnie ograniczały godziny pracy kasy, aż wreszcie ją zlikwidowały. Pasażerów czeka więc czasem przejście przez cały pociąg w poszukiwaniu konduktora, u którego można kupić bilet. 29 lat będziński dworzec będzie dzierżawiony przez miasto. Umowę zawarto 3 lata temu

  Miasto przejęło dworzec w dzierżawę od PKP i ma ambicję uczynić go miejscem przyjaznym, nowoczesnym, ze sklepami i usługami gastronomicznymi.
  Dla przyjezdnych i będzinian dworzec oprócz tego, że ma perony i tory, raczej z dworcem nie ma wiele wspólnego. Najdotkliwszy dla pasażerów jest brak kasy biletowej. Bo ponad 60-tysięczne miasto jest na to podobno... za małe. Przedstawiciele PKP uznali kasę za mało istotną, a Będzin za zbyt mały, by na nią zasługiwało. Pasażera czeka czasem przejście przez cały pociąg w poszukiwaniu kontrolera, od którego mógłby kupić bilet. Problem jest spory, bo zatrzymuje się tu całkiem dużo pociągów, ludzie jadą nimi do Katowic, Gliwic, Zawiercia czy Częstochowy.

  - Bilet można kupić u konduktora w pierwszym wagonie. Wystarczy więc tak ustawić się na peronie, żeby nie przechodzić przez cały wagon. Nie planujemy w najbliższym czasie otwierać kasy na dworcu będzińskim. Kiedyś kursowało więcej pociągów, więc była taka potrzeba - mówi Barbara Szczerek, rzeczniczka Śląskich Przewozów Regionalnych w Katowicach.

  Arkadiusz Dusiński, szef strażników miejskich, zwracał się już do PKP, aby uruchomiły kasę.
  - Jest tu całkiem spore pomieszczenie socjalne, które mogłoby służyć pracownikom kasy. Nie bardzo też rozumiem, dlaczego nie ma jednak rozkładu jazdy. Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, kiedy pasażerowie o odjazdy pytają nas. Dostałem jednak odpowiedź, że kasa będzie, pod warunkiem, że w głównej hali pojawi się kamera - mówi komendant Dusiński.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dworzec PKP w Będzinie

   pasażer z Będzina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 104 / 94

   Żenada, PKP w ogóle lekceważy pasażerów, nie ma kasy, pociągi się opóźniają, porażka. Przykładowo 35 tys. Myszków (pipidowa) ma kasę, a taki Będzin nie :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama