Coraz więcej lewych zwolnień lekarskich w woj. śląskim

  Coraz więcej lewych zwolnień lekarskich w woj. śląskim

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Coraz częstsze są kontrole zwolnień chorobowych, jakie składają w firmach Polacy. Chcą tego pracodawcy i wydziały zasiłków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  Wiąże się to z lawinowym wzrostem wypłacanych świadczeń. Sprawdzono więc, czy pracownik na L4 rzeczywiście jest chory i czy w czasie "chorobowego" faktycznie się leczy. 72,5 mln zł to kwota wstrzymanych lub ograniczonych wypłat zasiłków chorobowych

  W woj. śląskim kontrole wykazały większą niż przed rokiem skłonność do "lewych" zwolnień. W całym kraju w minionym półroczu cofnięto je lub wstrzymano co dziewiątemu skontrolowanemu.
  Okazało się, że będąc na chorobowym, można zbierać szparagi w Niemczech i truskawki w Hiszpanii, budować dom lub zwyczajnie leżeć na tunezyjskiej plaży. Albo kryć się przed szefem, który zapowiedział wypowiedzenie z pracy. Lekarze orzecznicy ZUS, którzy w całym kraju przeprowadzili w pierwszym półroczu 2009 r. 135 tys. badań kontrolnych, wstrzymali lub ograniczyli wypłatę zasiłków chorobowych na ponad 72,5 mln zł.

  - Za zdolnych do pracy uznano 11,6 proc. kontrolowanych osób na chorobowym. W rezultacie wstrzymano wypłatę zasiłku chorobowego w 15 700 przypadkach - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik centrali ZUS w Warszawie. - Ograniczono w ten sposób absencję o 73,7 tys. dni roboczych, co skutkowało wstrzymaniem zasiłków chorobowych na kwotę 2,9 mln złotych.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może tak przyjrzeć się lekarzom?

   Rafał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Jakoś nigdy nie słyszałem, by ktoś zajął się lekarzami, którzy te zwolnienia wystawiają. Zgoda nie zawsze mozna poznać symulanta, ale skoro lekarze z ZUZ-u potrafią.....
   Czyż nie jest to pole do...rozwiń całość

   Jakoś nigdy nie słyszałem, by ktoś zajął się lekarzami, którzy te zwolnienia wystawiają. Zgoda nie zawsze mozna poznać symulanta, ale skoro lekarze z ZUZ-u potrafią.....
   Czyż nie jest to pole do popisu dla Samorzadu lekarskiego?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo