W Radlinie chcą przywrócić blask familokom

  W Radlinie chcą przywrócić blask familokom

  Mirosława Książek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Aleja spacerowa obsadzona drzewami zamiast dziurawej drogi, ławeczki i kosze na śmieci zamiast walających się na trawie śmieci i kawałków cegieł - tak ma wyglądać radliński Marcel.
  Aleja spacerowa obsadzona drzewami zamiast dziurawej drogi, ławeczki i kosze na śmieci zamiast walających się na trawie śmieci i kawałków cegieł, a także skate park, nowy parking i pawilony handlowo-usługowe - tak ma w przyszłości wyglądać radliński Marcel - jedna z najstarszych , ale i najbardziej zaniedbanych dzielnic.

  Na zlecenie urzędu miasta grupa studentów wydziału architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pod opieką dr.
  inż. Marka Janika, przygotowała makietę odnowionego Marcela. - To pierwszy krok do zmiany wizerunku tego osiedla i całej dzielnicy - mówi Grażyna Janeta, kierownik miejskiego wydziału inwestycji. - To jednak praca na lata, podzielona na wiele etapów. Na realizację projektu będziemy się starać o unijne fundusze - dodaje.

  Na razie nawet nie wiadomo, ile pieniędzy potrzeba, by Marcel stał się najładniejszą dzielnicą. Tutejsze rzędy familoków to przykład starego osiedla patronackiego, jakich na Śląsku jest tylko kilkanaście. Były one budowane przy kopalniach dla rodzin górników.

  Dziś Marcel jest uważany za najgorszą dzielnicę Radlina. Wielu mieszkańców to stali klienci Ośrodka Pomocy Społecznej, który zresztą ma siedzibę właśnie tutaj.

  - Nasza wizja zakłada stworzenie przyjaznego osiedla. Wiąże się to z odnowieniem zabytkowej zabudowy, ale też powstaniem nowych parkingów, sklepów i obiektów sportowych. Tutaj ludzie mieszkają, nie możemy zrobić tu skansenu - mówi dr Marek Janik. Makieta zostanie wyłożona do wglądu za tydzień w galerii na trzecim piętrze budynku urzędu miasta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama