Ważne
  Koksownia Przyjaźń w czasach kryzysu

  Koksownia Przyjaźń w czasach kryzysu

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koksownia Przyjaźń proponuje pracownikom odejście z pracy. Zakład nie ma pieniędzy na podatek dla gminy.
  Koksownia Przyjaźń, zatrudniająca blisko 2 tys. osób wdraża operacyjny plan antykryzysowy. Jego najważniejsze punkty przewidują cięcie kosztów i szukanie nowych kontrahentów. Pracownikom zaproponowano zamrożenie płac, a nawet ich obniżenia. Zarząd liczy także na to, że sporo pracowników skorzysta z programu dobrowolnych odejść z pracy.

  Takiego kryzysu w branży koksowniczej jeszcze nie było. Cena tony produktu spadła w ostatnim kwartale ub.
  roku o połowę, a i tak nie ma chętnych na jego zakup. Najnowocześniejsze baterie koksownicze w kraju wybudowane za miliard złotych w Koksowni Przyjaźń pracują poniżej 50 proc. swoich możliwości. Mniej produkować koksu już się nie da, bo zagrażałoby to bezpieczeństwu pracowników.

  - Do tego nie możemy dopuścić - mówi Krzysztof Stachowicz, członek Rady Nadzorczej koksowni.
  Po załamaniu się rynku w czwartym kwartale i fatalnych wynikach finansowych w pierwszych pięciu miesiącach tego roku pojawiły się nawet pogłoski o możliwej upadłości. Tym bardziej, że pracownicy zaczęli być namawiani do skorzystania z programu dobrowolnych odejść. Na razie skorzystało z niego sto osób, ale docelowo koksownia zakłada, że uda się w ten sposób odchudzić załogę o ponad 700 osób.

  - O upadłości nie ma mowy. Koksownie znalazły się w programie antykryzysowym rządu, na interwencyjny skup koksu przeznaczonych zostanie pół miliarda złotych. Poza tym ciągle szukamy nowych rynków zbytu - deklaruje Stachowicz.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama