Kobiety, arytmetyka i ogórki

  Kobiety, arytmetyka i ogórki

  Krystyna Bochenek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Chociaż to wakacje, a może właśnie dlatego, że to czas wakacyjny, postanowiłam zachęcić panie, aby w wolnej chwili, wystawiając się na słonko, pomyślały o aktywnym udziale w życiu publicznym.
  W Parlamencie Europejskim zasiada obecnie 35 proc. kobiet i, jak podkreślił były już przewodniczący pan Hans Gert Pöttering, stanowi to dotychczasowy rekord.

  Dużo się i u nas dyskutuje o wprowadzeniu w Polsce parytetu płci, czyli uchwaleniu takiego prawa, które za czas jakiś zagwarantuje kobietom 50-procentowy udział na listach wyborczych. Inicjatywę kwoty uzasadnia się tym, że kobiet w społeczeństwie jest mniej więcej połowa (prawdę mówiąc trochę więcej, ale nie bądźmy zbyt drobiazgowe). Tak więc połowa powinna być u steru władzy.

  Żeby zaś do tego doprowadzić, najpierw trzeba zapewnić paniom połowę miejsc na listach wyborczych. Ciekawe, ile spośród dam, które teraz siedzą na leżaku, lub siedzą w hamaku, zdecyduje się startować do parlamentu. Podobnie jak to jest w niektórych krajach, na przykład w Skandynawii. Swoją drogą, jeśli prapradziadek był wikingiem to nietrudno mieć duszę wojownika.

  W Norwegii zresztą równość płci obowiązuje nawet w radach nadzorczych przedsiębiorstw - dzisiaj, jak to wyczytałam w internecie, już 60 proc. firm stosuje się do zalecenia, aby czterdzieści procent członków rady nadzorczej stanowiły panie. A jeżeli w radzie zasiadają trzy osoby, to jak sprostać tym wymogom?

  Wracając do parytetu. Parytet ma spowodować wyższą kulturę prawną. Taką, która odpowiada wymaganiom i oczekiwaniom społecznym. Skoro ustawy parlamentarne są kontestowane za jakość, ktoś przecież musi być winien. A że w parlamencie większość stanowią mężczyźni, od razu wiadomo kto. I czy nie narzuca się remedium w postaci zwiększenia udziału kobiet w tym gronie? Narzuca się. Korzystając z wolnego czasu postanowiłam od razu wziąć sprawy w swoje ręce i już teraz zachęcać panie na sąsiednich leżakach, żeby weszły do polityki.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama