W Jastrzębiu powstanie nowa kopalnia

W Jastrzębiu powstanie nowa kopalnia

Mirosława Książek

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej podpisały umowę z Przedsiębiorstwem Budowy Szybów S.A. z Bytomia na budowę szybu Bzie przy KWK Zofiówka. To największa od 20 lat taka inwestycja w górnictwie.
Na jej realizację bytomska firma ma cztery lata. Szyb będzie więc gotowy w połowie 2013 roku.
Dlaczego jest tak ważny? Bo pozwoli dobrać się do złoża Bzie-Dębina 1-Zachód - jednego z największych złóż węgla koksowego w Europie. Wielkość zalegających tam zasobów "czarnego złota" szacuje się na 600 mln ton.

- Dzięki udostępnieniu i zagospodarowaniu nowego złoża żywotność kopalni Zofiówka zostanie przedłużona co najmniej do 2070 roku - podkreśla Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Taka perspektywa cieszy mieszkańców nie tylko samego Jastrzębia, ale i okolicznych miejscowości. - Pracuję w kopalni od roku. Jeśli dobrze pójdzie, doczekam tu emerytury. Bez fedrowania w nowych pokładach to byłoby niemożliwe - mówi Arkadiusz Fornik, młody górnik z Zofiówki.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
szyb to nie kopalnia!!!!!

syyyk! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

nie go wiary, Śląsk a tu takie bzdety!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo