Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu powstanie Izba pamięci Edwarda Gierka

Sławomir Cichy
Grzegorz Pisalski, Maciej Adamiec i Marek Godek uważają, że rondo nazwane imieniem E. Gierka jest hołdem dla jego osiągnięć
Grzegorz Pisalski, Maciej Adamiec i Marek Godek uważają, że rondo nazwane imieniem E. Gierka jest hołdem dla jego osiągnięć Fot. Mikołaj Suchan
Delegacje z Sieradza, Zduńskiej Woli, Dąbrowy Górniczej, Będzina czy np. Wyszkowskich w Łódzkiem w samo południe przekroczyły w sobotę bramę cmentarza w Zagórzu.

Właśnie mija osiem lat od śmierci i pogrzebu Edwarda Gierka, byłego I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR.

- Przyjechali goście z całej Polski. O godzinie 12 rozpoczęły się uroczystość ku czci zmarłego - potwierdza Marek Godek, szef struktury śląskiej Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka.

Pamięć zmarłego kultywują też Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka, a także Stowarzyszenie Pokolenia. Zdaniem działaczy, potrzebna jest manifestacja pamięci o tym wielkim człowieku, bo dziś usiłuje się wymazać jego osiągnięcia i przekreślić dorobek.

- A przecież był on nie tylko człowiekiem lewicy, ale przede wszystkim patriotą. To za jego kadencji Polska doznała niebywałego przyspieszenia gospodarczego, społecznego i cywilizacyjnego. Nastąpiło otwarcie kraju na świat. Po wprowadzeniu stanu wojennego Gierek został internowany przez ekipę Wojciecha Jaruzelskiego - wylicza jednym tchem Godek.

Ponieważ pamięć ludzka jest zawodna, a młode pokolenie nie ma pojęcia o zasługach Gierka, stowarzyszenia planują uruchomienie w Sosnowcu Izby Pamięci. Już gromadzą pamiątki po swoim patronie i obiecują, że uroczyste otwarcie nastąpi w 10. rocznicę jego śmierci.

- To będzie swoisty pomnik, choć rondo im. Gierka w Sosnowcu jest na pewno należnym hołdem dla jego osiągnięć i na pewno nie będziemy wnosić o ustanowienie ulic jego imienia, raczej dobrze widziana byłaby tablica pamiątkowa - dodają.
Członkowie stowarzyszenia od kilku lat organizują czyny społeczne, na wzór tych z lat 70. Sadzą drzewka w Zagłębiu. Przed rokiem padł rekord. W okolicach Dąbrowy Górniczej posadzili blisko 5 tys. sadzonek przekazanych przez leśników.

A Gierek ma już swój pomnik, który wybudowali mu za życia mieszkańcy Wyszkowskich. W czynie społecznym postawili salę gimnastyczną, na którą m.in. sami wypalali cegły. Kilka miesięcy przed śmiercią Gierek zgodził się, by sala nosiła jego imię.

Co jakiś czas pojawiają się także inicjatywy wybudowania popiersi sosnowiczanina lub tradycyjnych pomników. Tak było już we Włocławku, Czumowie, a nawet w Warszawie.

Władze Sosnowca też nie zapomniały o rocznicy śmierci Gierka. 29 lipca prezydent Kazimierz Górski ze swym zastępcą złożyli kwiaty na jego grobie, dlatego nikogo z ratusza na dzisiejszej uroczystości nie będzie.

Kim był Edward Gierek?

Edward Gierek urodził się 6.01.1913 r. w Porąbce, teraz dzielnicy Sosnowca. Z rodziną wyjechał za pracą do Belgii i Francji. Na Zachodzie związał się z lewicą. Po II wojnie światowej wrócił do Polski. W latach 1970-1980 był I sekretarzem KC. Zmarł w Cieszynie. Na jego świecki pogrzeb do Sosnowca przyjechało kilkanaście tysięcy ludzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Sosnowcu powstanie Izba pamięci Edwarda Gierka - Dziennik Zachodni