Romowie z całego świata na 65. rocznicy likwidacji...

  Romowie z całego świata na 65. rocznicy likwidacji AuschwitzII-Birkenau

  MT

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dzisiaj przypada Światowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów ustanowiony na pamiątkę likwidacji obozu cygańskiego AuschwitzII-Birkenau.
  W dzisiejszych uroczystościach wezmą udział Romowie z całego świata.

  Szacuje się, że do Auschwitz deportowano około 23 tys. Romów - mężczyzn, kobiet i dzieci, z których około 20 tys. zmarło lub zostało zamordowanych w komorach gazowych. Pozostałych przeniesiono do innych obozów. Naziści umieścili więźniów romskich w na terenie Auschwitz II-Birkenau w specjalnym obozie rodzinnym, który istniał przez 17 miesięcy, do 2 sierpnia 1944 roku.

  Wieczorem tego dnia pozostałych w obozie 2897 więźniów romskich załadowano na samochody ciężarowe i wywieziono do komory gazowej. Romowie próbowali stawiać opór, który jednak esesmani brutalnie złamali.

  Muzeum oficjalnie poinformowało, że powstanie kolejny tom Głosów Pamięci, który poświęcony będzie zagładzie Romów w obozie Auschwitz-Birkenau. Będzie to wspólny projekt Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Stowarzyszenia Romów w Polsce.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama