Hutnicy w Częstochowie poszli na postojowe

  Hutnicy w Częstochowie poszli na postojowe

  JS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W weekend wstrzymały produkcję walcownia i stalownia ISD Huty Częstochowa (wydziały pracujące normalnie w ruchu ciągłym).
  Jest to trzecia przerwa w produkcji huty w tym roku. Spowodowana jest spadkiem zamówień na wyroby hutnicze nawet o 70 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

  Za czas postoju pracownicy będą otrzymywać 80 procent wynagrodzenia, liczonego od płacy brutto.
  Takie są uzgodnienia zarządu huty ze związkami zawodowymi. Wynagrodzenie za poprzednie postojowe nie było naliczane jednakowo, jak teraz, dla wszystkich, ale wynosiło od 50 do 80 proc. pensji. Było bowiem uzależnione od dodatków do pensji, przysługujących na różnych stanowiskach.

  Nie wiadomo, jak długo potrwa postój. Teraz można wykorzystać także urlopy pracownicze, więc pracodowca nie musi płacić postojowego, a korzystający z urlopu ma 100 proc. pensji za czas urlopu.

  - Postój to konieczność - mówi Jacek Łęski, rzecznik ISD w Polsce. - Nie ma zbytu na hutnicze wyroby. To problem ogólnoświatowy. Na szczęście przed kryzysem udało się ISD zakończyć inwestycje, także na Ukrainie, chociaż tam kryzys jest większy niż w Polsce.

  ISD jest koncernem ukraińskim od roku 2005. Ukraińcy kupili hutę za 1 mld 200 mln zł i wtedy, w 2005 roku, zaczął się okres prosperity, który pod koniec ub.r. się skończył.

  Pięciotysięczna częstochowska załoga ma zagwarantowany bardzo korzystny pakiet socjalny. Ukraińcy zobowiązali się do 10 lat gwarancji zatrudnienia dla wszystkich pracowników huty i spółek zależnych, objętych przetargiem prywatyzacyjnym. Średnia pensja w hucie dziś to około 3,7 tys. zł brutto.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama