Polsko-hiszpański pomysł na śródmieście Katowic

  Polsko-hiszpański pomysł na śródmieście Katowic

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wiadomo już, kto stworzy nowe centrum Katowic wzdłuż al. Korfantego na linii Rynek-Rondo.
  Przetarg na zaprojektowanie przestrzeni publicznych i ciągów komunikacyjnych w śródmieściu, ogłoszony
  1 czerwca tego roku wygrało polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Redan Sp. z o.o. ze Szczecina wraz z Apia XXI SA z Hiszpanii, Apia XXI IAK Sp. z o.o. z Warszawy, Biprokom-Kraków SA i firmą Ec-One Sp. z o.o. z Katowic. Za projekt przebudowy al. Korfantego miasto zapłaci około 5,5 mln zł


  Przypomnijmy: o przetargu stanęły trzy podmioty, w tym dwa konsorcja. To pierwszy przetarg, związany z potężną przebudową centrum Katowic na podstawie wizji architekta Tomasza Koniora.
  - Oferta zwycięska wydała się nam najbardziej atrakcyjna, również cenowo - mówi Arkadiusz Godlewski, wiceprezydent miasta. Ta atrakcyjność cenowa to honorarium, które za wykonanie projektu policzy sobie konsorcjum - 5,5 miliona złotych.

  - Posiadamy specjalistów z kilku branż. Na koncie mamy między innymi projektowanie Bulwarów Nadodrzańskich czy rewitalizację Starego Miasta w Kostrzynie - mówi Katarzyna Obiegła z biura projektowego "Redan" ze Szczecina, firmy wiodącej prym w zwycięskim konsorcjum. Czy projektanci są warci pieniędzy, które gotowe jest wyłożyć miasto? To okaże się w drugim kwartale przyszłego roku - wtedy poznamy rezultaty ich pracy. Pod warunkiem jednak, że prace projektowe ruszą od razu.

  - W poniedziałek oferenci zostali poinformowani o wynikach przetargu. Jeśli nie zostanie oprotestowany, uprawomocni się w ciągu dziesięciu dni i wtedy będziemy gotowi do podpisania umowy z konsorcjum - zapowiada Godlewski.

  Na projekt nowego śródmieścia Katowic władze miasta zaplanowały wydać ok. 110 mln zł. Jednak już dziś wiadomo, że koszty mogą wzrosnąć i to znacznie. Chodzi między innymi o bardzo drogą przebudowę koryta Rawy, której pierwotnie w kosztorysie nie uwzględniono. Na razie jednak urzędnicy nie chcą rozmawiać o konkretnych kwotach.

  W planach przebudowy jest między innymi przesunięcie ruchu tramwajowego z rynku w ul. św Jana oraz budowa przed dawnym Domem Prasy tzw. Miejskiego Obiektu Wielofunkcyjnego. Prace projektowe mają być prowadzone w dwóch fazach. W pierwszej kolejności powstaną projekty torowisk tramwajowych i alternatywnych wersji nowego rynku, które zostaną poddane konsultacjom społecznym.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama