Katowickiemu Holdingowi Węglowemu nie grozi upadłość

  Katowickiemu Holdingowi Węglowemu nie grozi upadłość

  Bartłomiej Wnuk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niejeden z 20 tys. pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego, drugiej co do wielkości spółki w polskim górnictwie, zadrżał pewnie we wtorek o swoje miejsce pracy.
  "Rzeczpospolita", powołując się na jednego z ważnych kontrahentów KHW, napisała bowiem, że spółka od miesięcy ma problem z regulowaniem należności i grozi jej bankructwo. Według dziennikarzy tej gazety jeden z banków - wierzycieli KHW przygotowuje wniosek o ogłoszenie upadłości holdingu.
  Katowicką firmę węglową mają pogrążać ogromne, przekraczające łącznie 600 mln zł, długi. Przyczyną tak gigantycznego zadłużenia mają być m.in. nietrafione transakcje na opcjach walutowych, na których holding miał stracić nawet 100 mln zł.

  Jenak holding kategorycznie zaprzecza diagnozom gazety. - Dementuję informację, jakoby transakcje opcji walutowych zachwiały finansami spółki - mówi nam Ryszard Fedorowski, rzecznik prasowy KHW, dodając, że straty holdingu na opcjach walutowych faktycznie opiewały na 100 mln zł, ale na początku roku. - Teraz w wyniku zmiany kursu walut ta kwota jest zdecydowanie niższa - dodaje Fedorowski.
  Rzecznik zaznacza też, że ze wszystkimi kooperantami uzgadniane są terminy płatności, z których KHW się wywiązuje. 100 mln złotych sięgały straty KHW wynikające z transakcji opcjami walutowymi

  - W trakcie 12 miesięcy ubiegłego roku zysk netto KHW wyniósł 17,2 mln zł. W pierwszym półroczu tego roku zarobiliśmy prawie 55 mln zł! To najlepszy wynik finansowy ze wszystkich spółek węglowych - dowodzi Fedorowski. - Wszystkie zobowiązania publiczno-prawne, a także w stosunku do ponad 20-tysięcznej załogi, realizowane są co do grosza i w terminie.

  Wczorajsze enuncjacje "Rz" to według niego czarny piar, który ma popsuć atmosferę wokół sprzedaży tzw. obligacji węglowych. Umowy na te obligacje zostaną podpisane w najbliższych dniach. Fedorowski nie potrafił jednak odpowiedzieć na pytanie, czy jego firma zgłosi sprawę do Komisji Papierów Wartościowych. Przyznał za to, że KHW będzie się domagał od "Rzeczpospolitej" sprostowania.

  Emisja obligacji węglowych, których wartość będzie opiewać na 900 mln zł, to pierwszy taki manewr w historii polskiego górnictwa. "Środki z obligacji chcemy przeznaczyć nie tyle na poprawę płynności finansowej, co na już zrealizowane i realizowane prorozwojowe inwestycje" - czytamy w oświadczeniu, które KHW przysłał do naszej redakcji.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama