Nauczycielski los a demografia

  Nauczycielski los a demografia

  Stanisław Bartosik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mimo że wakacje ledwo minęły półmetek, o zbliżającym się nowym roku szkolnym mówi się coraz więcej. I to mimo tego, że do końca nikt dokładnie nie wie, jak on będzie wyglądał.
  Reforma ruszy, bo musi, chociaż garnitur, w który ją włożono został ledwie przenicowany. Będzie inaczej, co nie znaczy, że lepiej. Uczeń często traktuje nauczyciela jako zło konieczne, które wraz z zakończeniem szkoły znika z jego życia


  O tym jednak, że dla szeregowych nauczycieli zapowiadają się cięższe czasy nie będzie decydowała reforma a demografia. Do szkół zaczynają bowiem docierać pierwsze roczniki niżu.
  Jak piszemy (str. 3) do nauki przystąpi w każdym mieście naszego regionu o kilkaset uczniów mniej niż w minionych latach. Gdyby zastosować prosty przelicznik matematyczny, do zamknięcia np. w Tychach, Katowicach czy Zabrzu byłoby po jednej szkole. Do tego zapewne nie dojdzie, ale kończący kierunki pedagogiczne młodzi ludzie mogą zapomnieć o pracy w oświacie. Przegrali z niżem demograficznym i będą, mam nadzieję, z powodzeniem realizować się w innych zawodach. Zatrudniona zaś w szkołach kadra nauczycielska straci zapewne nadgodziny i możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Będą również w tej branży zwolnienia.

  Zastanawiając się nad losem nauczycieli mamy zazwyczaj dylemat: zazdrościć im czy współczuć. Na pierwszej szali kładziemy dłuższe urlopy i krótszy od przeciętnego dzień pracy. Na drugiej - coraz mniejszy prestiż zawodu i niezbyt wysokie wynagrodzenia.

  Prawda o tym zawodzie jest również postrzegana przez pryzmat tego, że kiedyś nauczyciel był autorytetem. W mniejszych środowiskach z podobną atencją traktowani byli jeszcze jedynie lekarz i ksiądz. Teraz dla wielu młodych ludzi ważniejsze, a często także bardziej użyteczne, jest to, czego dowiedzą się w wszechobecnym internecie. Nauczyciela traktują często jako zło konieczne, które wraz z zakończeniem szkolnego epizodu zniknie z ich życia.

  W tym co złe dla nauczycieli tkwi jednak dobra wiadomość dla uczniów. Niż demograficzny mógłby spowodować np. zmniejszenie liczebności klas. Byłby to dobry krok w kierunku podniesienia poziomu nauczania i szkoda, że ministerstwo nie chce w ingerować w tej kwestii w decyzje samorządów. Jest też szansa, że ze szkół znikną ludzie przypadkowi, wykonujący zawód nauczyciela za karę, którzy zamiast zachęcać, zniechęcają do nauki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama