Strażacy przestali usuwać roje os i szerszeni

  Strażacy przestali usuwać roje os i szerszeni

  Aldona Minorczyk-Cichy, MK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Strażacy nie będą już tak ochoczo wyjeżdżać do likwidacji gniazd pszczół, os i szerszeni. - Prawie połowa zgłoszeń nie idzie w parze z realnym zagrożeniem ze strony błonkoskrzydłych - tłumaczą.
  Jak mamy sobie teraz radzić? Rozpędzać roje własnoręcznie albo wynająć specjalistyczną firmę.
  Od kwietnia do października śląscy strażacy do usuwania gniazd os i szerszeni wyjeżdżali nawet kilkaset razy na dobę! W skali kraju to było kilkadziesiąt tysięcy interwencji rocznie. Koszty ogromne. Jeden wyjazd wozu z zastępem to nawet kilkaset złotych. Gminy zaczynają płacić strażakom za usuwanie owadzich gniazd u mieszkańców

  - W ubiegłym roku latem zdarzały się dni, gdy interwencji było 400-500. Teraz jest trochę lepiej - niewiele ponad sto na dobę. To jednak i tak bardzo dużo. W czasie, gdy zajmujemy się owadami może zdarzyć się wypadek lub pożar. Tam nasza pomoc będzie bardziej potrzebna - apeluje o rozwagę Aneta Gołębiowska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

  Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej opracowała zasady postępowania, którym strażacy mają się podporządkowywać podczas interwencji związanych ze zgłoszeniem wystąpienia rojów lub gniazd owadów. Określają szczegółowo, kiedy jednostki zostaną wysłane do ich usuwania. Jeśli dyspozytor uzna, że interwencja jest konieczna, wyśle zastęp. Dowódca na miejscu sprawdzi, czy występuje zagrożenie dla zdrowia lub życia. Jeśli stwierdzi, że tak, a na dodatek w budynku przebywają dzieci lub osoby mające problemy z poruszaniem się, to owady zostaną usunięte. Jeśli nie - teren zostanie ogrodzony taśmą i informacja o owadach przekazana zarządcy budynku.

  - W każdej komendzie jest lista firm zajmującej się likwidacją gniazd os i szerszeni. Zamieściliśmy ją także na naszej stronie internetowej www.katowice. kwpsp.gov.pl - informuje Gołębiowska.
  Zagrożeni przez owady mieszkańcy muszą liczyć się ze sporym wydatkiem. Koszt usunięcia owadów jest różny w zależności od miejsca oraz skali zagrożenia i oscyluje w granicach od 100 do 500 złotych.
  Zresztą właśnie przez koszty strażacy nie palą się do likwidowania gniazd. Do każdego zdarzenia wysyłany jest bowiem samochód ciężarowy z wyposażeniem i kilku ludzi.
  Strażacy obawiają się reakcji ludzi na odmowę usunięcia owadów:

  - Niektóre osoby już teraz są nastawione bardzo roszczeniowo. Twierdzą, że skoro płacą podatki, to się im wszystko należy. Poza tym skoro już i tak jedziemy na miejsce, to założenie taśmy i wydzielenie zagrożonego terenu zajmie tyle samo czasu, co likwidacja gniazda - mówią strażacy.
  To nie są bezzasadne obawy. Roje owadów chętnie budują wielometrowe gniazda na strychach starych domów, w których mieszkają starsi ludzie z niewysokimi emeryturami. Dla nich wydatek kilkuset złotych jest często nierealny. Co zrobią z odkrytym gniazdem? Samoobsługa w takich wypadkach może być samobójcza!
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szerszeni, osy? dzwoń :)

   Mi Ko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 65

   Tanio, szybko i solidnie usuwamy gniazda os i szerszeni na terenie Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Mysłowic i okolic. W razie większej ilości zleceń działamy również w innych...rozwiń całość

   Tanio, szybko i solidnie usuwamy gniazda os i szerszeni na terenie Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Mysłowic i okolic. W razie większej ilości zleceń działamy również w innych miejscowościach w woj. śląskim.
   Cena za usunięcie waha się w zależności od wielkości gniazda, jego położenia oraz rodzaju użytego sprzętu i wynosi od 50 do 200 zł.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama