Częstochowa bez obwodnicy i bez połączenia z lotniskiem

  Częstochowa bez obwodnicy i bez połączenia z lotniskiem

  P. Piesik, J. Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Najważniejszy dla regionu częstochowskiego odcinek autostrady A1 z Piotrkowa Trybunalskiego do Pyrzowic ma zostać wybudowany już po mistrzostwach Europy w piłce nożnej w roku 2012.
  Na dodatek na całej swej długości - także na tzw. obwodnicy Częstochowy - autostrada ma być płatna - zapowiada Ministerstwo Infrastruktury.

  Budowa tego odcinka ma zasadnicze znaczenie dla poprawy obsługi komunikacyjnej Polski. Brak 57 km odcinka autostrady spowoduje, że ruch tranzytowy skupi się na dotychczasowej DK-1 doprowadzając do przeciążenia tej arterii. W szczególnie trudnej sytuacji będzie Częstochowa, gdzie ta droga prowadzi przez gęsto zamieszkałe dzielnice centrum, blokując komunikację między zachodnią a wschodnią częścią miasta.


  Brak obwodnicy autostradowej powodować też będzie zwiększenie przez centrum miasta ruchu tranzytowego, w tym ciężkiego z Górnego i Dolnego Śląska w kierunku na Warszawę i Gdańsk.
  Odroczona też będzie możliwość poprawy skomunikowania Jasnej Góry, międzynarodowego centrum pielgrzymkowego, odwiedzanego rocznie przez 4,5 mln osób. Do 2012 r. nie będzie komunikacyjnie dostępny port lotniczy w Pyrzowicach.

  Prowadzący przez Częstochowę tranzytowy układ komunikacyjny, w tym stan DK-1 i DK-46, nie odpowiada możliwościom zwiększonego obciążenia. Jeżeli nie zmieniony zostanie harmonogram budowy autostrady A-1, samorząd miasta Częstochowy postuluje skierowanie środków z budżetu państwa w ramach programu budowy dróg na Euro 2012, na niezbędną modernizację DK-1 i częstochowskiego węzła drogowego.

  Jeśli tak się nie stanie, Częstochowa może wprowadzić lokalne ograniczenia w tranzycie ciężarówek.
  Częstochowski oddział Federacji Stowarzyszeń Naukowo- Technicznych NOT wystąpił do samorządów powiatów: częstochowskiego i kłobuckiego oraz gmin, przez które przebiegać będzie nowa autostrada A1 z inicjatywą wspólnego działania. Wraz z samorządowcami mieliby działać na rzecz jak najlepszych rozwiązań organizacyjnych podczas budowy i późniejszej eksploatacji autostrady. Jerzy Kocyga, doświadczony drogowiec, były dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Wojewódzkiego, zaoferował w imieniu NOT społeczną współpracę.

  - Uważam, że to ostatni moment, w którym jeszcze możemy zabezpieczyć nasze potrzeby - stwierdził Jerzy Kocyga. - Działając razem możemy uzyskać o wiele więcej, niż gdybyśmy to samo robili pojedynczo.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Częstochowa bez obwodnicy i bez połączenia z lotniskiem

   XXXL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   W tym artykule nic nie może być dziwnego, bo przecież Częstochowa to małe zaściankowe miasteczko.
   A może wstrzymać część pieniędzy na badania wód geotermalnych w Toruniu, a przeznaczyć na budowę...rozwiń całość

   W tym artykule nic nie może być dziwnego, bo przecież Częstochowa to małe zaściankowe miasteczko.
   A może wstrzymać część pieniędzy na badania wód geotermalnych w Toruniu, a przeznaczyć na budowę infrastruktury drogowej w Częstochowie. Tym samym i pielgrzymi będą mieli lepszy dojazd.
   Ale taką decyzje musi ktoś podjąć kto jest stanowczy, a nie zmienia co kilka dni Swoje zdanie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama