Samorząd Rybnika wygrał z elektrownią bitwę o 6 mln zł

  Samorząd Rybnika wygrał z elektrownią bitwę o 6 mln zł

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Elektrownia Rybnik musi zapłacić miastu około 6 milionów złotych zaległego podatku za zalew, na którym pływają żeglarze i surferzy.
  To zaległy podatek za rybnickie morze. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok kończący czteroletni spór. Wyrokiem jest zaskoczone kierownictwo elektrowni, jednego z największych zakładów pracy w regionie.

  - Sytuacja jest nienormalna. Muszę teraz zasięgnąć porady prawnika, który powie nam, w jaki sposób możemy jeszcze walczyć z tą pomrocznością jasną - komentuje Jerzy Chachuła, prezes elektrowni.


  O co chodzi w sporze? Urzędnicy, eksperci, a nawet przedstawiciele Samorządowego Kolegium Odwoławczego nie byli w stanie jednoznacznie wskazać, czym tak naprawdę jest rybnicki zalew i jaką stawkę podatku zakład ma za ten teren płacić.

  Do 2005 roku elektrownia płaciła miastu podatek za zalew jak za jezioro. Tymczasem w miejskiej ewidencji gruntów od 2002 do 2005 zalew ujęty był jako tereny rolne i leśne.

  - Nie wiedzieliśmy, że w rejestrze jest taki wpis. Opieraliśmy się na opinii Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, który stwierdził, że zalew jest jeziorem - mówi Chachuła.

  Zapisy w miejskim rejestrze skorygowano dopiero w 2006 roku, gdy elektrownia była prywatyzowana (miasto uznało wówczas, że zalew to jezioro). Jednak, zdaniem urzędników, przez trzy poprzednie lata elektrownia zapłaciła o prawie 6 milionów zł podatku za mało. W 2006 magistrat upomniał się o resztę.

  Władze elektrowni odwołały się najpierw do SKO, a potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa w różnych instancjach trwała prawie cztery lata i wyjaśniła się dopiero kilka dni temu. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację rybnickim urzędnikom. - Cieszy nas ten wyrok. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Na pewno nie na nowe inwestycje, tylko na zmniejszenie deficytu budżetowego. W kryzysie każda złotówka w budżecie jest nam potrzebna - mówi prezydent Adam Fudali. - Ten spór to jednak kolejny przykład na to, że w naszych przepisach i ustawach panuje wielki chaos. Ja w tej sprawie zamawiałem już kilka ekspertyz, interpretacji przepisów od najlepszych prawników w kraju. I każda z tych interpretacji była inna - podkreśla Fudali.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podatek od zalewu

   zm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 19

   Panie Prezesie, popieram Pana działanie w tej sprawie. Walcz Pan dalej z tą głupotą. Niech wreszcie urzędnicy (czy to samorządowi, czy sądowi) pójdą po rozum do głowy i zwyczajny rozsądek.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zalew dla żeglarzy.

   kaktusnadłoni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 15

   Elektrownia podatek zapłaci, ale co będzie panie Fudali, jak elektrownia będzie żądać opłat za korzystanie z ich terenu? Będziemy kląć na pazerność elektrowni, a może...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama