Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd Rybnika wygrał z elektrownią bitwę o 6 mln zł

Barbara Kubica
Dla żeglarzy rybnicki zalew od zawsze był  jeziorem, na którym uprawiali sporty wodne
Dla żeglarzy rybnicki zalew od zawsze był jeziorem, na którym uprawiali sporty wodne Fot. Agnieszka Materna
Elektrownia Rybnik musi zapłacić miastu około 6 milionów złotych zaległego podatku za zalew, na którym pływają żeglarze i surferzy.

To zaległy podatek za rybnickie morze. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok kończący czteroletni spór. Wyrokiem jest zaskoczone kierownictwo elektrowni, jednego z największych zakładów pracy w regionie.

- Sytuacja jest nienormalna. Muszę teraz zasięgnąć porady prawnika, który powie nam, w jaki sposób możemy jeszcze walczyć z tą pomrocznością jasną - komentuje Jerzy Chachuła, prezes elektrowni.

O co chodzi w sporze? Urzędnicy, eksperci, a nawet przedstawiciele Samorządowego Kolegium Odwoławczego nie byli w stanie jednoznacznie wskazać, czym tak naprawdę jest rybnicki zalew i jaką stawkę podatku zakład ma za ten teren płacić.

Do 2005 roku elektrownia płaciła miastu podatek za zalew jak za jezioro. Tymczasem w miejskiej ewidencji gruntów od 2002 do 2005 zalew ujęty był jako tereny rolne i leśne.

- Nie wiedzieliśmy, że w rejestrze jest taki wpis. Opieraliśmy się na opinii Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, który stwierdził, że zalew jest jeziorem - mówi Chachuła.

Zapisy w miejskim rejestrze skorygowano dopiero w 2006 roku, gdy elektrownia była prywatyzowana (miasto uznało wówczas, że zalew to jezioro). Jednak, zdaniem urzędników, przez trzy poprzednie lata elektrownia zapłaciła o prawie 6 milionów zł podatku za mało. W 2006 magistrat upomniał się o resztę.

Władze elektrowni odwołały się najpierw do SKO, a potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa w różnych instancjach trwała prawie cztery lata i wyjaśniła się dopiero kilka dni temu. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację rybnickim urzędnikom. - Cieszy nas ten wyrok. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Na pewno nie na nowe inwestycje, tylko na zmniejszenie deficytu budżetowego. W kryzysie każda złotówka w budżecie jest nam potrzebna - mówi prezydent Adam Fudali. - Ten spór to jednak kolejny przykład na to, że w naszych przepisach i ustawach panuje wielki chaos. Ja w tej sprawie zamawiałem już kilka ekspertyz, interpretacji przepisów od najlepszych prawników w kraju. I każda z tych interpretacji była inna - podkreśla Fudali.
Jak zapewniają władze elektrowni, konieczność zapłacenia 6 milionów zaległego podatku nie zakłóci działalności firmy. Elektrownia Rybnik jest bowiem jednym z najbogatszych zakładów pracy w regionie. Rocznie wydaje kilka milionów złotych na sponsoring imprez kulturalnych, sportowych i edukacyjnych, utrzymanie basenu i fundacji.

- Zapewniam, że nadal będziemy utrzymywać basen, nie wycofujemy się też ze sponsorowania wszystkich tych wydarzeń, na które zawsze znajdowały się pieniądze, i które są ważne dla społeczeństwa - zapewnia Chachuła.

Jednocześnie prezes elektrowni zapowiada, że będzie jeszcze rozmawiał z prawnikami na temat innego wyjścia z sytuacji. Wyrok NSA jest jednak ostateczny i nie ma już od niego odwołania.

Raj dla żeglarzy i wędkarzy

Zalew rybnicki wybudowała Elektrownia Rybnik w latach 60. Zbiornik ma powierzchnię 450 hektarów i jest jednym z największych sztucznych zalewów na Śląsku. Dzisiaj jest to ulubione miejsce wypoczynku tysięcy mieszkańców całego regionu. Każdego roku nad brzegiem "rybnickiego morza" odbywa się kilkadziesiąt imprez kulturalnych i sportowych. Miejsce to szczególnie cenią sobie miłośnicy sportów wodnych, bo sezon żeglarski trwa nad zalewem od kwietnia do października. To także raj dla wędkarzy, bo w wodzie, która nigdy nie zamarza, pływają nawet 30-kilogramowe amury. W zalewie nie można natomiast się kąpać, bo woda z rybnickiego morza jest typowo przemysłowa i stale wykorzystywana do schładzania gigantycznych baterii w elektrowni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Samorząd Rybnika wygrał z elektrownią bitwę o 6 mln zł - Dziennik Zachodni