Aktywność fizyczna poprawia jakość i długość życia

  Aktywność fizyczna poprawia jakość i długość życia

  Teksty Agata Markowicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Drugą sobotę z rzędu gościmy na łamach dr hab. n. med. Jacka Durmałę, kierownika Katedry i Kliniki Rehabilitacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji. Nasz ekspert odpowiada na pytania internautów zadawane na czacie.
  Emila_1: Jakie badania są potrzebne, aby kontrolować swój stan zdrowia w starszym wieku i przeciwdziałać starzeniu się?
  Zależnie od stanu zdrowia najlepiej udać się do lekarza rodzinnego. W przypadku braku chorób towarzyszących należy okresowo wykonywać podstawowe badania krwi badanie EKG, a w zależności od dolegliwości pogłębiać diagnostykę, ale nie można określić konkretnych wytycznych ogólnych, ponieważ tego typu zalecenia należy rozpatrywać w zależności od wieku biologicznego, dotychczasowej historii stanu zdrowia i historii rodzinnej.


  Benio_1: W jakim wieku trzeba zacząć myśleć o starości, i co wtedy robić, żeby jak najdłużej pozostać sprawnym?
  Od jak najwcześniejszych lat. Najważniejsza jest systematyczność, należy rozpocząć aktywne życie we wczesnych latach, można tez zacząć później, ale należy bardzo starannie dobrać poziom obciążeń oraz formę aktywności. Badania wykazały, że pozytywne skutki przynosi rozpoczęcie aktywności nawet w wieku 60 - 70 lat. Poprawia się jakość życia i zmniejsza śmiertelność do 20 proc.

  nauka_j.angielskiego: W mojej rodzinie jest osoba chora, która wcale nie porusza się, jedynie leży... Jak najwygodniej myć taką osobę?
  Wszystko zależy od jej stanu funkcjonalnego i udzielenie konkretnej porady przez internet jest niemożliwe. Proponuje zwrócić się do pielęgniarki środowiskowej, gdyż ta grupa jest wyszkolona w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Warto także zaopatrzyć się, w miarę możliwości finansowych, w sprzęt pomocniczy: typu podnośniki, wanienki, odpowiednie krzesła itp.

  majana: Jak można stwierdzić, jaki jest nasz wiek biologiczny: czy jesteśmy starsi, czy młodsi niż pokazuje metryka?
  W praktyce nie wykonuje się tego typu badań; są one stosowane w celach naukowych. Najczęściej wiążą się z diagnostyką inwazyjną oraz wysokimi kosztami.

  janko: Jak wygląda kondycja osób starszych w Polsce, na tle ich rówieśników w Unii Europejskiej?

  Z badan przeprowadzonych w domach opieki na terenie aglomeracji śląskiej wynika, że poziom sprawności Polaków jest bardzo zróżnicowany i zależy przede wszystkim od takich elementów, jak wdowieństwo oraz istnienie chorób towarzyszących. W przypadku osób samotnych i ze schorzeniami przewlekłymi ta sprawność jest niższa. Trudno porównywać sprawność ludzi starszych w krajach UE ze względu na fakt, że głównym narzędziem badawczym są ankiety oceniające jakość życia, a nie testy sprawnościowe, które uzupełniają informacje i dają pełniejszy obraz.
  1 3 4 5 ... 7 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama