Powstający w Porębie zakład karny da zatrudnienie

  Powstający w Porębie zakład karny da zatrudnienie

  Monika Ziółkowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W powiecie zawierciańskim stopa bezrobocia wynosi już 15 proc. i jest o 8 wyższa niż w styczniu ubiegłego roku. Dlatego wydawałoby się, że bezrobotni będą chcieli wykorzystać każdą szansę na stałe zatrudnienie.
  Taką właśnie stwarza półotwarty zakład penitencjarny, którego budowa rozpocznie się w przyszłym roku w Porębie. Pracę może tu znaleźć 200 osób, ale chętnych z tego miasta jest niewielu. W przeciwieństwie do innych miast regionu, skąd płyną już dziesiątki podań o przyjęcie.

  Oficjalnego naboru jeszcze nie ma, ale w Urzędzie Miejskim w Porębie czeka 125 podań. Przeważają osoby z wyższym wykształceniem z zakresu pedagogiki, resocjalizacji i psychologii.
  Nie brakuje też chętnych z wykształceniem administracyjnym i technicznym, bo w zakładzie mają powstać m.in. działy: penitencjarny, finansowy, ewidencyjny i kwatermistrzowski. Najwięcej miejsc przewidzianych jest w dziale ochrony. Matura tutaj wystarczy

  - Największa liczba etatów przewidziana jest w dziale ochrony i tu szansę na zatrudnienie mają osoby z wykształceniem średnim maturalnym. Poszukiwane są też osoby z wykształceniem prawniczym, ekonomicznym i medycznym. Założyliśmy już drugi segregator, do którego wpinamy dokumenty i wciąż napływają nowe. Wiek progowy przy etatach mundurowych to 35 lat. Ta informacja to pewien etap selekcji i gdyby nie to, podań byłoby zapewne więcej - mówi Marek Śliwa, burmistrz Poręby.
  Pracy szukają tutaj mieszkańcy Sosnowca, Myszkowa, Włodowic, Siewierza oraz Łaz.

  - Mało podań wpływa od mieszkańców Poręby. Jestem tym trochę zdziwiony, choć uważam, że tej ilości etatów samo miasto nie jest w stanie skonsumować. Myślę, że to się zmieni. Upatruję też szansy rozwoju lokalnych producentów. Mamy kilka piekarni, zakładów mięsnych i innych przedsiębiorstw, które będą mogły zaopatrywać zakład - podkreśla Marek Śliwa.

  Tymczasem w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu zarejestrowanych jest 429 bezrobotnych z Poręby, w tym 52 z wykształceniem wyższym. - Wiemy, że w zakładzie zatrudnienie znajdzie blisko 200 osób i będziemy o tym informować bezrobotnych - mówi Anna Rdest, dyrektorka PUP w Zawierciu. - W sumie z wykształceniem wyższym mamy zarejestrowane aż 724 osoby i bardzo dużo z nich skończyło studia właśnie na kierunku resocjalizacja. To dla nich szansa, tym bardziej, że w ostatnim czasie w powiecie mieliśmy ogromną liczbę zwolnień grupowych, w tym w FUM Poręba. Tam pracę straciło 115 osób - dodaje dyrektorka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama