Wychodki wstydu

  Wychodki wstydu

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Toaleta 2012 - to nazwa trwającej w Polsce kampanii edukacyjnej. Ma nam wszystkim zwrócić uwagę na temat tabu, czyli na standard toalet dostępnych publicznie - w hotelach, restauracjach, centrach handlowych, na dworcach albo w szaletach miejskich.
  Z badań TNS OBOP na ten temat wynika, że mamy się czego wstydzić. Tylko 46 proc. mieszkańców Polski południowej - najmniej w kraju - uważa, że standard toalet należy poprawić. Nie ma to znaczenia dla 18 proc. ankietowanych (dla porównania na Pomorzu jest to ważne dla 64 proc. badanych, a w centrum kraju aż dla 74 proc.).

  Kampania Toaleta2012 to pomysł Andrzeja Smółko, prezesa firmy sprzątającej CWS-boco Polska.
  - To, jak wyglądają nasze toalety, rzutuje na ocenę danej miejscowości w oczach polskich i zagranicznych gości - mówi Andrzej Smółko. - Rok 2012 jest tu symboliczny. Wówczas zjadą do Polski rzesze fanów piłki nożnej i turystów z całej Europy. Chcielibyśmy, żeby do tego czasu nasze toalety spełniały europejskie standardy.

  Stan na dziś już znamy z przeprowadzonych badań "Mystery Toilet - Tajemnica toalety". Ankieterzy odwiedzili 260 toalet w polskich miastach. Stworzona została strona internetowa www.toaleta2012.pl, na której można znaleźć pełny raport z badań, ale też ciekawostki na temat ubikacji w Polsce i na świecie.

  - Źle wypadają miejsca, z którymi turyści stykają się w pierwszej kolejności: dworce, lotniska, szalety miejskie oraz w centrach handlowych - mówi Michał Nykowski, doradca Polskiej Organizacji Turystycznej.
  Województwo śląskie mieści się w środku stawki. Są miejsca brudne, bez papieru toaletowego i odświeżacza powietrza, bez wieszaka na torbę, suszarki czy ręcznika papierowego, a zdarzają się tutaj także ubikacje bez mydła, umywalki lub wody!

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama