Ważne
  Czechowice-Dziedzice: Prezent od Billa Gatesa

  Czechowice-Dziedzice: Prezent od Billa Gatesa

  Gabriela Lorek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Twórca międzynarodowej potęgi komputerowej Microsoft, miliarder i filantrop Bill Gates pomoże czechowickiej bibliotece przeobrazić się w centrum informacji, nauki i aktywności lokalnej na miarę XXI wieku. Placówka z Czechowic-Dziedzic znalazła się w gronie finalistów Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, której partnerem jest Fundacja Billa i Melindy Gates. Inicjatywa jest częścią ogromnego przedsięwzięcia pod nazwą "Global Libraries".
  Koordynatorem Programu Rozwoju Bibliotek w Polsce jest utworzona w ubiegłym roku Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Za jego sprawą małe wiejskie placówki i książnice w niewielkich miastach w ciągu kilku najbliższych lat mają przemienić się w supernowoczesne skarbnice wiedzy, ośrodki kulturalne i edukacyjne w jednym. Te nowoczesne biblioteki mają być również motorem rozmaitych działań integrujących mieszkańców, animatorem aktywności obywatelskiej.
  Niedawno zakończył się dwumiesięczny nabór do pierwszej rundy przedsięwzięcia. Do programu zgłosiło się 955 bibliotek z całego kraju plus filie i oddziały, łącznie 2884 placówki. Warunkiem aplikacji było znalezienie partnerów - minimum jednego, maksymalnie trzech. Czechowicka książnica namówiła do współpracy Miejską Bibliotekę Publiczną w Pszczynie oraz dwie Gminne Biblioteki Publiczne w Miedźnej i Pawłowicach. Komisja punktowała m.in. dotychczasowe sukcesy placówki (w tym ciekawe pomysły), wykorzystanie nowinek technologicznych, współpracę z innymi instytucjami. Podczas pierwszej rekrutacji wytypowanych zostało 150 partnerstw: biblioteki wiodącej z filiami oraz jej placówek partnerskich (także z filiami). W otwierającym program etapie udział weźmie w sumie około 1800 placówek. Kolejny nabór ruszy najprawdopodobniej jesienią 2010 roku.

  Program Rozwoju Bibliotek jest zaplanowany na pięć lat. Na jego realizację Fundacja Gatesów przekazała 28 milionów dolarów. To znaczna część budżetu przedsięwzięcia. Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na nowoczesny sprzęt, a także szkolenia dla bibliotekarzy. Ponadto Microsoft podaruje polskim bibliotekom oprogramowanie warte łącznie około 5 milionów dolarów. Pakiety trafią do blisko dwóch tysięcy książnic. Program Rozwoju Bibliotek otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Biblioteki Narodowej, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Związku Gmin Wiejskich, marszałków i wojewodów, Grupy Onet.pl.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama