Odkrycie na 90. rocznicę I powstania śląskiego

  Odkrycie na 90. rocznicę I powstania śląskiego

  Monika Chruścińska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zaskakujące odkrycie czy błąd w Kuryerze Śląskim? Pracownicy mysłowickiego muzeum, podczas kręcenia filmu z okazji 90. rocznicy I powstania śląskiego, natknęli się na ciekawe materiały.
  Poddają one w wątpliwość datę i przebieg masakry górników w kopalni Mysłowice, uznawanej za bezpośrednią przyczynę wybuchu zrywu.

  - Encyklopedie i opracowania podają, że 15 sierpnia żołnierze niemieccy otworzyli ogień do czekających na wypłaty górników i ich rodzin. Numer "Kuryera Śląskiego", który ukazał się trzy dni po tym fakcie, mówi, że doszło do niej w sobotę, która w tamtym roku przypadała na 16 sierpnia. Informuje też, że zanim otwarto ogień, padł strzał w drugą stronę i zranił oficera - tłumaczy Wojciech Jakubowicz, dokumentalista i współtwórca filmu mysłowickiego muzeum. 90 lat temu, w nocy z 16 na 17 sierpnia, wybuchło I powstanie śląskie


  Zapytany o sprawę prof. Alfred Sulik, autor monografii historii Mysłowic, twierdzi, że z datą 16 sierpnia spotkał się przy okazji maszynopisu Michała Chudały, sekretarza miejskiego Mysłowic w okresie międzywojennym, jednak nie przyjął jej w swojej publikacji.

  Podobnie Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny. - Opieramy się m.in. na Encyklopedii Powstań Śląskich. To wiarygodne źródło informacji, ale może warto byłoby się przyjrzeć tej sprawie bliżej - mówi kierownik Witold Iwaszkiewicz.

  Mysłowickie odkrycie zdążyło się odbić echem. Michał Cieślak z Muzeum Historii Katowic w swojej broszurze, opracowanej na potrzeby wystawy z okazji 90-lecia powstania, termin 15 sierpnia zmienił na 16. - Jestem skłonny przyjąć, że data jest prawdopodobną. Trzeba jednak dotrzeć do kolejnych źródeł, które pozwoliłyby przyjąć ją za pewną - mówi.

  Dotrzeć i przypomnieć, bo zdaniem Krystiana Szulca, wnuka powstańców, śląskiemu zrywowi poświęca się za mało uwagi. Dlatego z jego inicjatywy jutro na katowickim rynku zostanie otwarta wystawa z tej okazji, na której znajdą się m.in. reprodukcje pamiętnika jego dziadka. Będą też m.in. patrole powstańcze rozdające ulotki o powstaniu.

  Uroczystą galę szykują w niedzielę w Mysłowicach. Jej motto to "Tutaj wszystko się zaczęło". Rozpocznie się o godz. 9 na rynku i zostanie połączona z odsłonięciem czterech tablic na terenie kopalni, na których wyryto nazwiska 232 górników, którzy tu zginęli od 1945 do 2003 r.

  - Personalia są znane i udokumentowane z jednym wyjątkiem - nie wiemy, kim był górnik zdefiniowany jako więzień nr 355, który zginął tu w 1947 r. - mówi Krzysztof Urban ze Stowarzyszenia "Pamięć". Powstało ono pod koniec ub. roku, aby ochronić pamiątki po założonej ponad 140 lat temu kopalni. - Ludzie, którzy tu ginęli, to byli dzieci i wnukowie powstańców. Stąd połączyliśmy ze sobą te dwie uroczystości - mówi Urban.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzeum Czynu Powstańczego

   Silo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   "Podobnie Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny. - Opieramy się m.in. na Encyklopedii Powstań Śląskich. To wiarygodne źródło informacji, ale może warto byłoby się przyjrzeć tej sprawie bliżej...rozwiń całość

   "Podobnie Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny. - Opieramy się m.in. na Encyklopedii Powstań Śląskich. To wiarygodne źródło informacji, ale może warto byłoby się przyjrzeć tej sprawie bliżej - mówi kierownik Witold Iwaszkiewicz. "

   Gratuluje tej placówce źródła historycznego:)). Placówka muzealna powinna opierac sie na tekstach źródlowych, a nie na stronniczym komunistycznym opracowaniu, które oprócz rzeczywiście rzetelnie opracowanych opicsów zawiera ogromna ilośc ideologii i traktuje kwestie powstań jednostronnie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bohaterski i zwycięski zryw

   Henryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   Bohaterski i zwycięski zryw Ślązaków przynoszący w posagu kopalnie i huty został zapomniany przez Wolną Polskę.Niestety, socjalistyczna o nim pamiętała.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama