Kadm truje ludzi w pobliżu wysypiska w Młynku Sobuczynie

  Kadm truje ludzi w pobliżu wysypiska w Młynku Sobuczynie

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Częste zawroty głowy, dokuczliwy kaszel - na te dolegliwości uskarżali się mieszkający w promieniu 2,5 km od składowiska śmieci w Młynku Sobuczynie w powiecie częstochowskim.
  U blisko połowy badanych wykryto nadmierne stężenie kadmu w moczu. Ludzie ci znaleźli się w grupie ponad sześciuset mieszkańców gminy Poczesna, którzy zgłosili się na badania stanu zdrowia, prowadzone na zlecenie samorządu gminy przez Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

  Przez cały rok pracownicy instytutu analizowali wypełniane przez pacjentów ankiety, badania lekarskie, wyniki morfologii krwi i moczu oraz badania toksykologiczne.
  Wyniki indywidualnych badań objęte są tajemnicą lekarską, lecz jak podkreśla doc. Renata Złotowska z sosnowieckiego instytutu, szczególnym zaskoczeniem dla lekarzy były rezultaty badań toksykologicznych, które wykazały zwiększone stężenie kadmu w moczu. To nie jest jeszcze oznaka choroby, lecz trzeba koniecznie ustalić, skąd obecność kadmu u tak dużej grupy ludzi.

  W pobliżu wysypiska zwracano uwagę na częstsze niż gdzie indziej padnięcia zwierząt, dużą populację gryzoni oraz nieprzyjemny fetor. Także mieszkający w w bardziej oddalonych miejscowościach uskarżają się na bóle głowy, pieczenie i swędzenie oczu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama