Za małe i za drogie

  Za małe i za drogie

  Grażyna Krawczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Urzędnicy z Jaworzna chcą likwidować bariery architektoniczne i wymagają od Towarzystwa Budownictwa Społecznego mieszkań przystosowanych dla niepełnosprawnych.
  Lokale takie powstają, ale bariery tak naprawdę są likwidowane tylko na papierze, bo nie zamieszka w nich żaden niepełnosprawny. Mieszkania zasiedlą zdrowi lokatorzy.

  W Jaworznie na 100 mieszkań, które będą oddane lokatorom latem (20 w lipcu i 70 we wrześniu), powstało 10 mieszkań "bez barier". Nie ma na nie chętnych. Zdaniem niepełnosprawnych są za małe (mają tylko 35 metrów kwadratowych) i jednocześnie są za drogie w stosunku do ich możliwości.

  Przedstawiciele TBS tłumaczą, że budowanie takich mieszkań narzucają im m.in. banki, które kredytują budowy. - Takie mieszkania będą budowane, bo wymaga tego od nas umowa z miastem i bank - wyjaśnia Janusz Łach, prezes Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

  Urzędnicy argumentują tymczasem, że społeczeństwo dojrzało już do tego, by nie dyskryminować niepełnosprawnych. - Mają takie same prawa jak ludzie sprawni, dlaczego więc nie mielibyśmy im dać szansy na mieszkania TBS - mówi Marcin Marzyński z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.
  Niepełnosprawni przyznają, że nie mają wiedzy o możliwościach najmu mieszkania TBS. Te wybudowane przez jaworznicki TBS uważają za zbyt małe dla swoich potrzeb, a lokale są takie, bo planiści założyli, że niepełnosprawni to osoby samotne.

  - To takie zamknięte koło. Jeśli niepełnosprawny jest samotny, to wystarczy mu metrów, ale braknie pieniędzy. Jeśli ma rodzinę, to będzie za ciasno i wybierze raczej większą przestrzeń kosztem budowlanych udogodnień - tłumaczy Piotr Czarnota, prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Ratownik Górniczy" w Jaworznie. - Jednak moim zdaniem osób niepełnosprawnych na mieszkanie w TBS po prostu nie stać i to jest główny powód niewielkiego zainteresowania. Miesięczny czynsz to około 400 złotych, a tyle mniej więcej wynosi renta inwalidzka - mówi Piotr Czarnota, prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Ratownik Górniczy" w Jaworznie.

  Czynsz w TBS to jeszcze nie wszystko, bo żeby zamieszkać w takim lokalu trzeba wcześniej uczestniczyć w kosztach jego budowy. Średnio za mieszkanie o powierzchni 40 metrów kwadratowych zapłacić trzeba ponad 40 tys. zł. Do tego kaucja w wysokości rocznego czynszu.

  Koszt przystosowania i wyposażenia łazienki w mieszkaniu dla osoby niepełnosprawnej to około 10, 5 tys. zł, czyli prawie dwa razy więcej niż standardowej. W sumie przystosowanie mieszkania to koszt od 5 do 7 procent wartości mieszkania.

  Jeśli niepełnosprawni najemcy się nie znajdą, to przygotowane dla nich urządzenia zostaną zastąpione standardowymi. Mieszkania zasiedlą inni lokatorzy.

  Z obecnej inwestycji zarząd TBS wyciągnął wnioski. W tym roku rozpoczyna kolejne inwestycje. Mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych również tam będą, ale tym razem znacznie większe.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama