Ważne
  Grażyna Łobaszewska wystąpi dziś w Bielsku-Białej

  Grażyna Łobaszewska wystąpi dziś w Bielsku-Białej

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziś wieczorem o 20. w Teatrze Banialuka w Bielsku Białej wystąpi z recitalem Grażyna Łobaszewska.
  Sama określa się mianem piosenkarki, dla słuchaczy jest wybitną śpiewaczką, śpiewającą damą. Jednym z najlepszych i najoryginalniejszych głosów, jakie kiedykolwiek pojawiły się na polskich estradach.

  Grażyna Łobaszewska jest rodowitą gdańszczanką, tu odebrała muzyczną edukację i stawiała pierwsze kroki estradowe. Właśnie w Gdańsku ukończyła średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu i w latach 1970-72 Studium Piosenki PR i TV pod kierunkiem Renaty Gleinert. Swój talent pokazała przed szerszą publicznością podczas Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

  Po skończeniu studium zamieszkała na kilka lat w Poznaniu i właśnie z tym miastem jest kojarzony wczesny etap jej wielkiej kariery. Początki jednak były nieśmiałe udział w chórkach u Haliny Frąckowiak, Wojciecha Skowrońskiego, Elżbiety Wojnowskiej, ale już w 1974 r. pojawiła się jako solistka na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, z którym łączy się wiele jej późniejszych sukcesów. W 1975 roku rozpoczęła współpracę z grupą S-26 Andrzeja Ellmana, niedługo później z zespołem Ergo Band, z którym koncertowała także poza granicami kraju - w obu ówczesnych państwach niemieckich, Czechosłowacji, na Węgrzech. W 1974 r. zdobyła w Opolu nagrodę dziennikarzy za piosenkę "Nocny spacer', w 1978 r. III nagrodę za "Zwierciadło czasu", a w 1991 zdobyła w opolskim amfiteatrze I nagrodę za "Wszystko, co złe omija mnie".

  Najbardziej jazzowy okres jej kariery przypada na koniec lat 70. i lata 80. W latach 1978-1983 współpracowała z jazz-rockowym zespołem Crash, z którym kilkakrotnie występowała na festiwalu Jazz Jamboree. Jej kolejną grupą, reprezentującą zresztą podobny kierunek co poprzednia, był Cancer. Z nim współpracowała w latach 1983-89, z oboma składami dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Wielokrotnie występowała i nagrywała także ze znakomitymi jazzmanami Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim.

  Od 1997 r. współpracuje z Triem Jarka Śmietany.

  Nie zaniedbywała również typowo piosenkarskiej kariery, współpracując z zespołami Janusza Komana, orkiestrą Alex Band Aleksandra Maliszewskiego, orkiestrą Zbigniewa Górnego, Grupą Doktora Q prowadzoną przez Zbigniewa Klimondę. W roku 2005 ukazała się jej solowa płyta "Prowincja jest piękna" - owoc współpracy z uznanym tekściarzem Krzysztofem Loganem Tomaszewskim. Udziela się także jako pedagog i juror licznych festiwali.

  Jej głos ma opinie jednego z najbardziej "czarnych" w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej, znakomicie sprawdzając się nie tylko w jazzie i muzyce pop, ale także w utworach zainspirowanych soul i gospel.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama