Bona Fides skarży samorządy

  Bona Fides skarży samorządy

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowickie stowarzyszenie Bona Fides złożyło do Wojewódzkiego Sądu Okręgowego skargę na władze samorządowe Kamienicy Polskiej i Mysłowic.
  Chce w ten sposób wymusić na nich uzupełnienie internetowych Biuletynów Informacji Publicznej. Jak do tej pory w tamtejszych BIP-ach daremnie szukać m.in. dokumentacji z przebiegu i wyników przeprowadzonych w urzędzie miasta kontroli oraz informacji o pomocy publicznej udzielonej przez tamtejsze samorządy. Prawo do wglądu w takie materiały daje obywatelom ustawa o dostępie do informacji publicznej.

  O uzupełnienie tych braków Bona Fides wystąpiło przed miesiącem. Wcześniej członkowie stowarzyszenia skrupulatnie skontrowali zawartość BIP-ów we wszystkich 167 gminach województwa śląskiego.

  Wyniki nie były najlepsze. Wśród najbardziej nieprzejrzystych gmin znalazły się Jejkowice, Mysłowice i Kamienica Polska. Tam też Bona Fides skierowała pierwsze upomnienia.
  O ile samorządowcy z Jejkowic uzupełnili wszystkie braki, to w dwóch pozostałych gminach wstawiono tylko część brakujących informacji.

  - Liczymy, że sąd podzieli naszą argumentację. Gdyby gminy nie dostosowały się do sądowego nakazu będziemy mogli wówczas wystąpić z wnioskiem o ukaranie władz samorządowych grzywną - zapowiada Grzegorz Wójkowski, prezes Bona Fides. Jak dodaje, jeśli taka strategia się sprawdzi, stowarzyszenie wezwie do uzupełnienia BIP-ów wszystkie urzędy gminne, w których stwierdzono braki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama