Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś rocznica I Powstania Śląskiego - Warszawa składa hołd Korfantemu

Katarzyna Piotrowiak, MT
70 lat temu, 20 sierpnia 1939 roku, pogrzeb Wojciecha Korfantego przerodził się w wielką, patriotyczną manifestację. W ceremoniach wzięło udział od 70 do 100 tysięcy osób.
70 lat temu, 20 sierpnia 1939 roku, pogrzeb Wojciecha Korfantego przerodził się w wielką, patriotyczną manifestację. W ceremoniach wzięło udział od 70 do 100 tysięcy osób. arc
Złożeniem kwiatów pod pomnikiem powstańców w Katowicach rozpoczęły się w piątek obchody 90. rocznicy Pierwszego Powstania Śląskiego. Dzisiaj o godz. 12 msza w katedrze w Katowicach.

Dziś mija 90 lat od wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego. Wystąpienie zbrojne zorganizowane było przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

Rozpoczęło się w nocy z 16 na 17 sierpnia, i trwało do 24 sierpnia 1919. Powstańcami niezadowolonymi z terroru i represji niemieckich, dowodził Alfons Zgrzebniok. Powstanie objęło powiaty: katowicki, lubliniecki, pszczyński, rybnicki, tarnogórski oraz część raciborskiego.

Na katowickim rynku otwarto wystawę historyczną, poświęconą wydarzeniom sprzed 90 lat. Główne obchody rocznicy odbyły się jednak wczoraj w Mysłowicach. W miejscu masakry górników, do której doszło 90 lat temu, przy obecnej KWK Mysłowice, złożono hołd poległym, otwarto również wystawę pamiątek z pierwszego powstania śląskiego.

Śmierć siedmiu górników, dwóch kobiet i chłopca była bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania. 90 lat temu trzy tysiące górników z rodzinami czekało na wypłaty, ale zamiast tego, niemieccy żołnierze otworzyli do nich ogień. Następnego dnia wybuchło powstanie.
W sobotę złożono hołd też powstańcom na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie znajdują się tablice pamiątkowe poświęcone powstaniom śląskim. Był to także jeden z elementów obchodu Roku Wojciecha Korfantego, które wchodzą właśnie w kulminacyjną fazę i wyszły poza granice Śląska.

Fakt, że stolica włączyła się w uroczystości poświęcone wielkiemu Ślązakowi, jest dowodem na to, że syn górnika, charyzmatyczny przywódca powstania, przedsiębiorczy biznesmen, mąż stanu i twórca drugiej Rzeczpospolitej, może być wzorem dla pokoleń. W sobotę w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie, gdzie znajduje się popiersie Korfantego, wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, a Józef Skrzek zaprezentował zapowiadaną od miesięcy impresję muzyczną. Patronat honorowy nad warszawskimi wydarzeniami objęli m.in. metropolita katowicki, abp Damian Zimoń, oraz metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz.

Śląskie obchody można śledzić dzięki stronie internetowej www.korfanty2009.pl. Potrwają do końca roku. Mszę w kościele św. Piotra i Pawła z okazji rocznicy pogrzebu Korfantego, który 70 lat temu przerodził się w manifestację patriotyczną mieszkańców Górnego Śląska, zaplanowano na czwartek. Uroczystości zakończą się premierą Videopomnika Wojciecha Korfantego "Zbrodnia Ikara", którego autorem będzie Piotr Szmitke.

W poniedziałek natomiast na mszę w intencji Wojciecha Korfantego zaprasza Związek Górnośląski. Msza rozpocznie się w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!