Dąbrowa Górnicza: Ścieki zanieczyściły wodę w Pogorii?

  Dąbrowa Górnicza: Ścieki zanieczyściły wodę w Pogorii?

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prawdopodobnie zawartość szamba jednego z ośrodków wypoczynkowych trafiła do wody jeziora Pogoria 1. W poniedziałek próbki wody pobrali pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej.
  O płynących do Pogorii śmierdzących ściekach poinformowali nas Czytelnicy. - Dziwne wycieki, przypominające fekalia, zobaczyliśmy w sobotę rano - mówi Joanna Trzcionka, wypoczywająca nad zalewem. - Dokładnie w okolicach linii brzegowej w pobliżu ulicy Żeglarskiej. Zawiadomiliśmy straż miejską i wodociągi - mówi pani Joanna. - Może to jakieś dziwne rośliny, ale szczerze mówiąc, nie wierzę w to. Tym bardziej, że nieoficjalnie mówi się, iż na tym terenie wylewanie fekaliów bezpośrednio do zbiornika już się zdarzało - dodaje pani Joanna.

  W poniedziałek nad jeziorem pojawili się inspektorzy sanepidu.- Miejsce, gdzie prawdopodobnie doszło do wycieku z szamba nie jest przeznaczone oficjalnie do kąpieli, bo leży po przeciwnej stronie kąpieliska - tłumaczy Janina Kruszakin z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej.
  Mimo tego, próbki zostały pobrane z obu miejsc, tak aby stwierdzić, czy zanieczyszczenie wody nie przeniosło się już w okolice oficjalnego kąpieliska.

  - Po analizie mikrobiologicznej, która musi potrwać minimum pięć dób, będziemy mogli stwierdzić, czy czystość wody w miejscu przeznaczonym do kąpieli nie uległa pogorszeniu. Oczywiście w takiej wodzie mogą być bakterie e- coli i zazwyczaj są, chodzi jednak o to, czy nie przekraczają one dopuszczalnych parametrów. Jeżeli zostaną one przekroczone to zostanie wydany zakaz kąpieli w tym miejscu - tłumaczy Janina Kruszakin.

  Tymczasem okazuje się, że wodę już przebadano w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji.
  - Na podstawie wstępnych badań wody przeprowadzonych przez laboratorium PWiK, można podejrzewać zanieczyszczenie zbiornika zawartością szamba, co trzeba jednak potwierdzić. Kompletne wyniki badań bakteriologicznych znane będą 20 sierpnia. Straż miejska skontrolowała okoliczne ośrodki. Jeszcze nie udało się ustalić skąd pochodzi wyciek - informuje Lucyna Stępniewska z biura Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama