Chudy rok śląskich TBS-ów

  Chudy rok śląskich TBS-ów

  Agnieszka Widera

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nadal nie wiadomo, jak będzie wyglądać zapowiadane wsparcie państwa dla społecznego budownictwa mieszkaniowego.
  Po tym, jak w maju został zlikwidowany Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, dzięki któremu towarzystwa budownictwa społecznego mogły zaciągać w Banku Gospodarstwa Krajowego preferencyjne kredyty, wiele planowanych inwestycji stanęło pod znakiem zapytania. Z nieoficjalnych informacji, jakie spływają do spółek prowadzących TBS-y, wynika, że pieniędzy na kredyty będzie siedem razy mniej niż suma, o jaką łącznie w całym kraju wnioskują. 170 wniosków o dofinansowanie złożyły TBS-y w całym kraju w 2008 roku

  - Nie wiemy, kiedy i czy w ogóle w dostaniemy pieniądze na planowane na ten rok inwestycje, czyli rozbudowę osiedla przy ul. Kokota-Cynkowa w Rudzie Śląskiej, budowę osiedla "Sielanka" w Tarnowskich Górach i trzeci etap budowy przy ul. Janika w Zabrzu - mówi Zofia Cieślak, główna księgowa Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Tarnowskich Górach. - Za własne środki rozpoczniemy na razie tylko rudzką, czyli jedną z trzech, budowę, licząc na kredyt. Co z pozostałymi, jeszcze się okaże.

  Do końca sierpnia ma zapaść decyzja, odnośnie wniosków złożonych w ubiegłym roku.
  - Obecnie rozpatrywanych jest 170 wniosków złożonych o kredyt przez TBS-y w 2008 roku - informuje Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik BGK.

  Spółki spokojniejsze są o te inwestycje, na które uzyskały już bankową promesę, czyli przyrzeczenie udzielenia kredyty, upoważniające do rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych. Spokojniejsze nie znaczy pewne.

  Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. rozpoczęło budowę IV etapu osiedla mieszkaniowego "Bulwary Rawy" w Katowicach w rejonie ulic 1 Maja i Bohaterów Monte Cassino oraz I etap osiedla mieszkaniowego przy ul. Sławka w Katowicach. Na obydwie te inwestycje udzielone zostały promesy kredytowe .
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama