Zabytkowa Huta Paprocka w Tychach wystawiona na sprzedaż

  Zabytkowa Huta Paprocka w Tychach wystawiona na sprzedaż

  MT, RED

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zabytkowa Huta Paprocka będzie wystawiona na sprzedaż. Zgodę na to wyraził wojewoda śląski. Zabudowania wymagają inwestycji, zapadła więc decyzja o sprzedaży dawnej kuźnicy.
  Jest szansa, że huta odzyska dawny blask. Samorząd Tychów, by ogłosić przetarg, musiał mieć zgodę wojewody śląskiego, gdyż teren należy do Skarbu Państwa. Niedawno nowego właściciela otrzymał pałacyk przy ul. Katowickiej, teraz czeka na niego huta - informuje Aleksandra Cieślik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy.

  Została założona na skutek decyzji barona Baltazara Erdmanna Promnitza w 1703 r. W 1775 roku hutę rozbudowano, trzy lata później jej zarządcą został August Kiss. Inżynier John Baildon w 1835 roku przeprowadził modernizację zakładu. W 1878 roku huta została zamknięta.

  - Huta Paprocka to jeden z kilku tyskich obiektów architektonicznych pochodzących z XVIII wieku. Może w rękach nowego właściciela dwustuletnie zabudowania będą mogły znów służyć mieszkańcom miasta. Rudy żelaza raczej nikt tu nie będzie przerabiał, ale klimatyczna restauracja w sąsiedztwie Jeziora Paprocańskiego sprawdziłaby się doskonale. Nie stawiamy jednak wymogów przyszłemu inwestorowi. Liczymy po prostu na to, że budynek zostanie uratowany i znów będzie cieszyć oczy - mówi Katarzyna Szymkowska, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM Tychy.

  Po 3 września zostanie ogłoszony przetarg. Kwota wywoławcza to 1 mln 200 tys złotych.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i wesele w hucie Paprockiej

   wesele (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   wesele w hucie Paprockiej w Tychach:
   http://sandra-kuba.pl/kasia-i-rafal-wesele-w-tychach-fotografia-slubna-tychy/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama