Będzin: Uroczystości pogrzebowe zmarłego muzyka Kazimierza...

  Będzin: Uroczystości pogrzebowe zmarłego muzyka Kazimierza Kryzy

  MT

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dzisiaj o godz. 13 w kościele św. Trójcy w Będzinie odbędą się uroczystości pogrzebowe zmarłego znanego sosnowieckiego muzyka i dyrygenta Kazimierza Kryzy.
  Kazimierz Kryza zmarł 15 sierpnia 2009 r. Kazimierz Kryza - urodzony w Będzinie, ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej Katowicach (1974 r.) w klasie prof. Józefa Stompla, a następnie dyrygenturę (1979) w klasie prof. Jerzego Katlewicza w Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończył kursy mistrzowskie w Salzburgu i Siennie. Jest również absolwentem Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


  W latach 1979-1981 prowadził Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, a także utworzoną przez siebie orkiestrę Kameralną. W latach 1980-1982 pełnił funkcję dyrygenta w Państwowej Filharmonii w Opolu, a w latach 1981-83 dyrektora i kierownika artystycznego Państwowej Opery Kameralnej w Toruniu. Od 1983 r. do 1988 r. był kierownikiem był dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej i działającego w jej ramach zespołu Musicae Antiqua Collegium Varsowiense. Od 1986 r. był dyrygentem w teatrze Wielkim w Łodzi, a w latach 1994-1995 dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi.

  Był kierownikiem muzycznym i założycielem orkiestry kameralnej Archi Da Camera i Symfoników Warszawskich. Jego międzynarodowe trasy koncertowe z tymi zespołami obejmowały koncerty w największych salach koncertowych, m.in. w Niemczech, Danii, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii Austrii. Dyrygował również operami w Rosji, Belgii, Holandii, Niemczech i we Włoszech. Od 2002 r. był wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz RAI i ARD.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama