Katowice: Rapsod dla Korfantego

  Katowice: Rapsod dla Korfantego

  Stanisław Bubin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przywrócił te ziemie na Ojczyzny łono - pisała patetycznie przedwojenna "Polonia". Pogrzeb Wojciecha Korfantego, męża stanu, przywódcy III powstania śląskiego, odbył się w Katowicach w niedzielę 20 sierpnia 1939 r., stając się potężną manifestacją narodową.
  Ostatnią tak wielką przed wybuchem wojny. W ceremoniach wzięło udział ok. 100 tys. osób. Kondukt pogrzebowy prowadziło blisko 200 księży i dwóch biskupów, a szło w nim 400 sztandarów i ponad 150 delegacji organizacji i stowarzyszeń.

  Trumnie ze zwłokami Korfantego towarzyszyły nieprzebrane tłumy Ślązaków i przeciwników sanacji. Wiadomość o jego przedwczesnej, choć spodziewanej śmierci 17 sierpnia w warszawskim szpitalu, po przejściach więziennych, akurat w 20. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego, wywołała wszędzie wstrząsające wrażenie.

  "Orszak posuwał się przy głuchym łoskocie werbli dwóch orkiestr i wśród śpiewu duchowieństwa zakonnego i świeckiego" - pisał ówczesny sprawozdawca prasowy.

  Wojciech Korfanty spoczął na cmentarzu przy ul. Francuskiej. "O godz. 16-tej rozkołysały się dzwony wszystkich świątyń w Katowicach" - informowała "Polonia". I właśnie o tej godzinie w kościele św. Piotra i Pawła, w 70. rocznicę pogrzebu, rozpocznie się w czwartek msza św. w intencji Wojciecha Korfantego. Po niej złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem na pl. Sejmu Śląskiego i na grobie Korfantego.
  Uroczystościom towarzyszyć będzie oprawa artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama