Gra w rozbijanie ELF-a warta 40 milionów złotych

  Gra w rozbijanie ELF-a warta 40 milionów złotych

  Michał Wroński

  Aktualizacja:

  Wiemy, dlaczego zamówione przez Śląski Urząd Marszałkowski w zakładach PESA pociągi są droższe o pięć milionów złotych za sztukę aniżeli składy oferowanego przez tego samego producenta w Krakowie.
  Ich cenę miały wywindować badania, które pozwalają zorientować się, jak pojazd będzie zachowywać się w razie wypadku. O sprawie napisaliśmy we wtorek 18 sierpnia.

  Oferta PESY dla Małopolski to nie zamówiony przez nasz region ELF (jak podejrzewaliśmy), ani też model Acatus w wersji znanej z torów województwa łódzkiego. To zmodernizowana wersja tego drugiego pojazdu - w stosunku do pierwowzoru ma obniżoną podłogę, tak więc spełnia wymogi przetargu.
  Nie testowano jej jednak w celu sprawdzenia, jak będzie się zachowywać w razie wypadku. Cztery takie tzw. scenariusze zderzeniowe, czyli komputerowe symulacje wypadków, opracowano natomiast w przypadku naszego ELF-a.

  - To kluczowa różnica między oboma modelami, która ma decydujący wpływ na różnicę w cenie - twierdzi rzecznik PESY, Michał Żurowski. Jak przyznaje, firma proponowała ELF-y małopolskim samorządowcom, ale ci nie byli zainteresowani. - W Krakowie ze względu na inne wymagania i niższy niż w Katowicach budżet przetargu zaproponowaliśmy więc inny pojazd - mówi Żurowski.

  Tymczasem po naszych ostatnich publikacjach, wskazujących na wcześniejsze niejasności wokół tej sprawy, w śląskim urzędzie marszałkowskim wrze. O ile jeszcze tydzień temu urzędnicy niemal w ogóle nie chcieli odnosić się do tematu, to teraz ochoczo zabrali się za "demaskowanie" przyczyn, dla których go podjęliśmy. Ich zdaniem, nasze teksty "oparte zostały na nieprawdziwych danych i kłamliwych oskarżeniach ze strony firmy niedopuszczonej do przetargu" i stanowić mają "pozasądową próbę wywarcia presji na zamawiających".
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SIWZ

   tramwajarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 33

   Panie michale prosze zapytac marszałka śmigielskiego czy w maju tego roku przyjął delegacje PESY i czy przypadkem nie pod wpływem rozmowy nakazał zmienic specyfikacje przetargowa dodając nie...rozwiń całość

   Panie michale prosze zapytac marszałka śmigielskiego czy w maju tego roku przyjął delegacje PESY i czy przypadkem nie pod wpływem rozmowy nakazał zmienic specyfikacje przetargowa dodając nie obowiązując normę izamówic nieistniejący model pojazdu szynowego.
   Przypominam jeszcze o historii zamówienia przez śląski urząd marszałkowski od upadającej firmy Kolzam pojazdów równiez prototypowych których do dzisiejszego dnia nie odebrano.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama