Juliusz Słowacki na banknocie kolekcjonerskim

  Juliusz Słowacki na banknocie kolekcjonerskim

  MU

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W tym roku mija 200 lat od narodzin Juliusza Słowackiego i 160 lat od chwili jego śmierci. Z tej okazji Sejm ogłosił rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego.
  Włączając się w te obchody Narodowy Bank Polski postanowił uczcić wieszcza w sposób wyjątkowy i wyemitować trzeci w historii Polski banknot kolekcjonerski.

  Pierwszy polski banknot kolekcjonerski to banknot z wizerunkiem Jana Pawła II, który ukazał się 16 października 2006 r. w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Jako drugi - w 2008 roku - wyemitowano banknot upamiętniający 90. rocznicę odzyskania niepodległości, przedstawiający wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego.


  - Banknotów kolekcjonerskich nie można spotkać w codziennym obiegu pieniądza, ponieważ są one emitowane w niskich nakładach (ten ze Słowackim będzie miał nakład 80 tys. sztuk - przyp. red.) i sprzedawane w cenie wyższej niż wartość nominalna - mówi Jacek Polkowski z biura prasowego NBP.
  Sprawdziliśmy, czy można zapłacić w sklepie nietypową monetą. Sprzedawczynie robiły wielkie oczy na widok dwuzłotówki z kolekcjonerskiej serii "Herby województw". - Kasjerki nie przechodzą przeszkolenia w tym zakresie, szkolimy je głównie pod kątem rozpoznawania fałszywych monet i banknotów - wyjaśnia Edward Gacek, współwłaściciel sklepu z Chorzowa. - Uczulamy je, żeby zwracały uwagę na fałszywki, bo przyjęcie czegoś takiego oznacza nie tylko stratę dla sklepu, ale i komplikacje.

  Kasjerzy mają obowiązek zatrzymać każdy "podejrzany" banknot i monetę oraz sporządzić protokół z pełnymi danymi dysponenta. Protokół trafia na policję, a następnie wzywany jest tam posiadacz "podróbki".
  - Monety kolekcjonerskie, które emituje Narodowy Bank Polski są prawnym środkiem płatniczym w Polsce i nikt - czy to sklepie czy w restauracji - nie może odmówić ich przyjęcia - podkreśla Bartosz Łuczywo z katowickiego oddziału NBP.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama