Rusza pakiet ratunkowy dla firm w kłopotach

  Rusza pakiet ratunkowy dla firm w kłopotach

  Maria Zawała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  22 sierpnia wchodzą w życie przepisy tzw. ustawy antykryzysowej.
  Bezpośrednia pomoc finansowa dla pracodawców wykorzystujących urlopy postojowe, indywidualny i elastyczny czas pracy oraz ograniczenie stosowania umów na czas określony (maksymalnie do 2 lat) - to główne założenia tzw. ustawy antykryzysowej, która 22 sierpnia wchodzi w życie.

  Ma ona razem z programem poręczeń kredytowych pomóc firmom obronić się przed skutkami światowego kryzysu gospodarczego. - Po raz pierwszy od 20 lat prawnie przygotowaliśmy się na trudną sytuację w gospodarce, tworząc dokument, który został zaakceptowany przez wszystkich partnerów.
  Jesteśmy na etapie współtworzenia szczegółowych rozporządzeń do tej ustawy - mówi Jacek Męcina, współautor ustawy, członek Komisji Trójstronnej z ramienia Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Bezpośrednią pomocą państwa może zostać objętych nawet 250 tysięcy osób

  - Dobrze, że jest już nowe prawo. Szkoda, że Sejm przyjął je tak późno, gdy przez Polskę przetoczyła się największa fala zwolnień - ubolewa jednak Piotr Duda, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, który też pracował nad ustawą.

  Rzeczywiście - bezrobotnych nam przybyło. Pod koniec lipca w woj. śląskim bez pracy pozostawało 150 tysięcy osób - aż o 25 tysięcy więcej niż rok temu. Także w lipcu w 28 przedsiębiorstwach naszego regionu wypowiedzenia dostało ponad tysiąc osób, a kolejnych 12 firm zgłosiło w najbliższym czasie zamiar dokonania zwolnień grupowych ok. 1200 osób.

  - Bumar-Łabędy, Huta Szopienice, Huta Będzin czy Odlewnia Żeliwa w Zawierciu... Szkoda każdego zwolnionego człowieka - mówi Duda, ciesząc się jednak, że w ustawie antykryzysowej uwzględniono wiele postulatów związkowych.

  Z części zapisów będą mogli skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na wielkość, status prawny czy kondycję finansową firmy. Na szczególne formy pomocy będą mogli jednak liczyć wyłącznie ci, którzy wykażą przejściowe trudności finansowe.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama