Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duńczycy wymyślili i udostępnili Szlak Zabytków Architektury Wiślańskiej

Łukasz Klimaniec
Perełki wiślańskiej architektury wybrał Dominik Konarzewski. Jedna z nich to hotel Piast
Perełki wiślańskiej architektury wybrał Dominik Konarzewski. Jedna z nich to hotel Piast fot. Łukasz klimaniec
Na Szlaku Zabytków Architektury Wiślańskiej są m.in. Zameczek Myśliwski Habsburgów z 1898 roku, willa Zacisze z 1902 roku, zaprojektowana przez Bogdana Hoffa, i pierwszy w Wiśle polski hotel Piast (pochodzący z 1906 roku).

Przy architektonicznych perełkach miasta stanęły tablice z opisami i zdjęciami z lat przedwojennych.

- Taki szlak to przykład turystyki niszowej, czyli ciekawostki wśród innych ofert. To dobry początek do stworzenia lokalnego produktu turystycznego - uważa Paweł Brągiel, doradca do spraw turystyki w zarządzie Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Szlak powstał z inicjatywy Kirstensen Group, duńskiego dewelopera, który w Wiśle buduje apartamenty. Zabytki wybrał i opisał Dominik Konarzewski, miejscowy historyk sztuki.

- Wybrałem dziewięć budowli od końca XIX wieku do 1939 roku. Czyli czasu, który był dla Wisły okresem prosperity - wyjaśnia Konarzewski. - Mieszkańcy Wisły często nie zdają sobie sprawy, jakie wartościowe realizacje architektoniczne posiadają. Chciałbym, aby trasa służyła nie tylko rekreacji, ale przynosiła refleksję nad historią miasta - dodaje.

Wędrując nowym szlakiem można poznać historię parku kąpielowego, budowanego w latach 1931-1937, zabytkowej willi Kaskada (1937 rok), górskiego schroniska turystycznego na Stożku, a także wiaduktu w Wiśle Głębce.
- Te obiekty stały tu od lat, ale nie zawsze uświadamialiśmy sobie ich wartość. Turyści nie mieli informacji, a i mieszkańcy nie zawsze o tym wiedzieli - mówi burmistrz miasta Andrzej Molin.

Według Pawła Brągiela, szlak architektury przyciągnie zamożniejszych turystów, którzy często podróżują po Europie szukając perełek architektury okresu przedwojennego.

- Można powiedzieć, że podróżują nie po miejscowościach, ale śladem autorów architektonicznych zabytków - dodaje Brągiel.

Ilona Knapik z Kristensen Group wyjaśnia, że pomysł stworzenia szlaku zrodził się w momencie, gdy duński biznesmen poznał klimat miejscowości. - Zastanawiając się nad inwestycjami, zawsze chcemy lepiej poznać teren. Gdy przyjechaliśmy do Wisły, zobaczyliśmy zabytki spójne w swojej konstrukcji - wyjaśnia.

Z myślą o turystach Duńczyk zlecił przygotowanie folderu z mapą, na której naniesione są zabytki architektury wiślańskiej. Mapę można dostać bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!