Dajcie szansę kopalni Silesia

  Dajcie szansę kopalni Silesia

  Stanisław Bubin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przyszłość czechowickiej kopalni Silesia rysuje się nadal niewyraźnie, za co w pierwszej kolejności obwiniałbym jej właściciela, Kompanię Węglową.
  Dla katowickiej kompanii, mam wrażenie, Silesia jest już tylko utrapieniem i niczym więcej, skoro uznała jej nieopłacalność i zdania najwyraźniej zmienić nie zamierza. Dlatego też nic, co by kopalni mogło pomóc, dziwnie jakoś się nie udaje: ani rozmowy ze spółką Gibson Group, ani przetarg na sprzedaż zakładu.

  W tej sytuacji należy podziwiać determinację związkowców z Czechowic, którzy wyszli ze swoich tradycyjnych ról i robią, co w ich mocy, żeby kopalnię uratować przed likwidacją.
  Chodzi wszak o około 800 miejsc pracy, co w przypadku takiego miasteczka, jak Czechowice-Dziedzice, w którym prawie cały wielki przemysł już upadł, oznacza walkę o przeżycie. Dlatego związki przekształciły się już prawie w grupę menedżerską, która stworzyła bizensplan, projekt spółki biznesowo-pracowniczej, i która szuka potencjalnych inwestorów, roztaczając przed załogą miraż zatrudnienia kolejnych kilkuset osób.

  A może to nie miraż? Wiele osób zastanawia się, co wyjdzie z tych planów. Górnicy z Silesii nie tracą nadziei, choć na razie widzą jedynie żonglerkę liczbami i projektami. Oby ludziom wyrywającym węgiel spod ziemi powiodło się, choć mam obawy, czy ich optymizm nie zostanie ostatecznie zduszony zimną kalkulacją zza biurka ministra Waldemara Pawlaka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama