Ważne
  W Częstochowie można płacić od dziś złotówkami i częstochami

  W Częstochowie można płacić od dziś złotówkami i częstochami

  Adam Swoboda

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Monety o nazwie 4 Częstochy są od dziś dostępne na terenie Częstochowy. Ich wartość to 4 zł.
  W Częstochowie nowymi monetami będzie można płacić do 28 października 2009 roku. Za ich emisję odpowiada magistrat. Łącznie dla mieszkańców Częstochowy oraz turystów i pielgrzymów odwiedzających miasto przygotowano 40 tys. takich mosiężnych częstochów - poinformowało biuro prasowe UM w Częstochowie.

  Aż do 28 października będzie je można wymienić na towary i usługi o tej wartości w niektórych punktach handlowych. Dla ułatwienia punkty te będą oznaczone specjalnymi naklejkami. Po tym czasie będą mieć wartość kolekcjonerską.

  Monety zostały wybite prze mincerzy Mennicy Polskiej na zamówienie lokalnego magistratu. Nazwa częstochy jest pomysłem lokalnych władz miasta. Ma ona nawiązywać do legendy rycerza Częstocha, który żył w czasach Bolesława Krzywoustego. Jego imię znajduje się też w dokumencie papieża Innocentego II z 1136 r. Według legendy to właśnie Częstoch jest założycielem miasta.

  Także rewers numizmatu nawiązuje do historii miasta. Wiąże się on z Wystawą Przemysłu i Rolnictwa z 1909 roku, która odbyła się w Częstochowie. Jak na ówczesne czasy wystawa była gigantyczna i stała się pokazem osiągnięć społeczno-gospodarczych ziem zaboru rosyjskiego.

  Dla kolekcjonerów mincerze z Mennicy Polskiej wybili 800 sztuk monet o nazwie 40 Częstochów. Powstały one ze srebra próby 500, a ich rewersy i awersy zostały ozdobione tymi samymi motywami co monety z mosiądzu.

  Oprac. mat. pras. UM Częstochowa

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama