Gmina Koziegłowy ma zwrócić spółce wodnej prawie 2 mln...

  Gmina Koziegłowy ma zwrócić spółce wodnej prawie 2 mln złotych

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Spółka Wodna "Boży Stok" z Rzeniszowa może odzyskać od gminy Koziegłowy prawie dwa miliony złotych za naliczane jej przez gminę podatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
  Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który dwa lata temu stwierdził, że spółki wodne z założenia nie płacą podatków od tego typu działalności. NSA przeprowadził cztery kasacje za lata 2002-2005. W sumie dało to 1,299 mln zł. Do tego może jeszcze dojść 700 tys. zł naliczone za lata 2006-2007. Decyzja NSA nie prowadzi jeszcze do egzekucji, ale jest dla sprawy kluczowa


  - Nie liczymy odsetek, kosztów komorniczych, obsługi prawnej. To ustawodawca wymyślił, że spółki wodne nie płacą podatku od działalności, więc chyba nie jest trudno to zrozumieć. Burmistrz ma z tym jednak kłopoty - mówi Zenon Kurzak, członek Rady Nadzorczej "Bożego Stoku". - Spółka została zniszczona przez "zorganizowaną grupę", której członkiem jest burmistrz Jacek Ślęczka, powiązany politycznie z PiS-em - dodaje.

  Burmistrz twierdzi tymczasem, że zaczął wojnę ze spółką, bo poprzednie władze gminy podpisały z nią umowę, która była sprzeczna z ustawą o gospodarce komunalnej. Gmina wygrała sprawy sądowe, dzięki czemu odzyskała wodociągi i ujęcia wodne. Mienie wróciło jednak do niej dopiero w styczniu 2007 r., za sprawą komornika, bo spółka nie chciała wydać zasądzonego na rzecz gminy majątku. Później, wskutek naliczenia przez gminę podatku, jaki płaci się od działalności gospodarczej, spółka popadła w potężne długi. Po komorniczej licytacji, straciła oczyszczalnię ścieków w Rzeniszowie. Umożliwiła to decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Oczyszczalnia sprzedana została za 800 tys. zł. Burmistrz, chociaż dostał upoważnienie radnych do licytowania jej za kwotę do 1,2 mln zł, do licytacji jednak nie przystąpił.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama