Jak uratować bielski PKS?

  Jak uratować bielski PKS?

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W czwartek do marszałka województwa śląskiego trafił projekt bielskiego Starostwa Powiatowego, dzięki któremu zakup 35 nowych autobusów ma zostać wsparty funduszami unijnymi.
  W ubiegłym tygodniu starosta zakończył rozmowy z burmistrzami i wójtami wszystkich gmin powiatu bielskiego i trzech z powiatu żywieckiego, które zgodziły się wspierać finansowo bielski PKS. To tylko dwa najnowsze efekty działań bielskiego samorządu powiatowego, który od 3 grudnia ubiegłego roku jest właścicielem 85 procent akcji PKS. Samorząd postanowił, że spółkę postawi na nogi i coraz więcej wskazuje na to, że mu się uda.


  - Pracujemy nad tym od wielu miesięcy. Już w marcu wprowadziliśmy ostry plan oszczędnościowy. Na początek zmniejszyliśmy skład zarządu z 3 do 2 osób. Zarówno zarządowi, jak i radzie nadzorczej obcięliśmy wynagrodzenie, w radzie z 3 do 1,5 tys. zł miesięcznie - mówi wicestarosta bielski Mirosław Szemla.

  Oszczędzać musi także załoga. Od marca na pół roku wszystkim pracownikom obniżono pensję o 10 procent. Z każdym podpisano w tej sprawie umowę. - To nie było łatwe, bo pracownicy PKS nie zarabiają kroci. Kierowca ma średnio brutto 2,5 do 2,7 tys. zł. To mało jak na duży wysiłek i wymagane wysokie kwalifikacje. Zgoda jednak była - zapewnia Marek Małacha, prezes zarządu PKS Bielsko SA.
  Nie obeszło się bez zwolnień. W roku ubiegłym pracowników było ponad 270, teraz jest 240. Zawieszono lub zlikwidowano też część kursów, co pozwoliło obniżyć koszty. Postanowiono sprzedać nieruchomość w Stegnie Gdańskiej, sprzedana już została dawna stołówka pracownicza przy zajezdni PKS, pieniądze wsparły przedsiębiorstwo. Gdy gminy zaczną realizować umowy z powiatem, każda z nich wesprze przewoźnika kwotą 54 tys. zł rocznie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama