Mieszkańcy Rybnika pożegnali likwidowany pociąg Szyndzielnia

  Mieszkańcy Rybnika pożegnali likwidowany pociąg Szyndzielnia

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziś o godzinie 6 rybnicki dworzec PKP pogrążył się w żałobie. W ostatni kurs odjechał likwidowany pociąg InreCity Szyndzielnia.
  Ubrani na czarno mieszkańcy, z chusteczkami w dłoniach, wieńcami żałobnymi i zapalonymi zniczami, przy dźwiękach górniczej orkiestry, pożegnali udający się w ostatni kurs, likwidowany pociąg Szyndzielnia, relacji Bielsko-Rybnik-Wrocław. W całej Polsce zniknie 26 pociągów, a dla 22 zostaną skrócone trasy


  W ten sposób jedyny pociąg, łączący Rybnik z Dolnym Śląskiem, przeszedł do historii.
  Od 1 września będzie wykreślony z rozkładu jazdy. Mieszkańcy całego regionu poprzez symboliczny pogrzeb protestowali przeciwko decyzjom PKP InterCity. - Teraz, aby dostać się koleją do Wrocławia, będziemy musieli jechać na dworzec do Gliwic lub Katowic. To jakaś paranoja - mówi Roman Kania z Rybnika, który wczoraj specjalnie przyszedł na dworzec, by wziąć udział w ceremonii.

  Niezwykły happening zorganizowało Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Kolei Górnego Śląska, Obywatelskim Komitetem Obrony Kolei Województwa Śląskiego oraz mieszkańcami Rybnika. Wygłaszano pożegnalne mowy, wspominano podróże "Szyndzielni" i wysyłano do znajomych SMS-y z kondolencjami.

  - Dziś, jako symbol wszystkich likwidowanych pociągów, żegnamy naszą "Szyndzielnię". Pod tym wielkim, ciężkim pociągiem kryją się prawdziwe historie ludzkich przeżyć, emocji i niespodziewanych torów losu. Teraz to wszystko się przekreśla. Dlatego bijemy na alarm, bo niedługo zostaną nam tylko tory - mówił Paweł Mitura-Zielonka, który prowadził ceremonię.

  Likwidacja linii to efekt cięć dokonywanych przez spółkę PKP Intercity, która swoją decyzję uzasadnia zbyt małą liczbą pasażerów i dużymi stratami.

  - Małe zainteresowanie podróżnych oraz duże nakłady na uruchamianie połączeń powodują straty, których w tym sezonie, wspólnie z ministerstwem, nie jesteśmy w stanie pokryć - mówi Beata Czemerajda z zespołu prasowego PKP Intercity. Jednak na pytanie o konkretne kwoty w PKP Intercity nabierają wody w usta. - Takie dane udzielamy jedynie ministerstwu - mówi Czemerajda . Mieszkańcy są zbulwersowani. - Często jeździłem "Szyndzielnią" i zawsze pociąg był pełny pasażerów. Nie rozumiem decyzji PKP Intercity. Przecież nie chodzi tylko o Rybnik, ale o cały 650-tysięczny region. Jeszcze trochę, a staniemy się wysepką, z której nie będzie można się wydostać - mówi Szymon Medalion z Rybnika, który wziął udział w pogrzebie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żałoba jest wtedy jak ktoś umrze...

   kaktusnadłoni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 57

   ...a PKP jeszcze kona.
   Nawiązując do dwóch poniższych komentarzy, myślę że PKP jako niereformowalny moloch musi sę rozlecieć. Agonia jest długotrwała i bolesna, ale konieczna.
   Od końca lat...rozwiń całość

   ...a PKP jeszcze kona.
   Nawiązując do dwóch poniższych komentarzy, myślę że PKP jako niereformowalny moloch musi sę rozlecieć. Agonia jest długotrwała i bolesna, ale konieczna.
   Od końca lat 80-tych, jak kupiłem auto moje kontakty z PKP są sporadyczne. Kilka razy w roku jeżdżę z Katowic do Warszawy pociągami EC i IC, więc nie zauważałem jakichś zmian, aż niedawno byłem w Legnicy i musiałem przejechać do Świdnicy pociągiem. Znam dworzec kolejowy w Legnicy z lat 70-tych, jakie było moje zdziwienie zobaczyć go w 2009 roku. Niby ten sam, z szeregu kas czynna tylko jedna, ale w niej biletu nie mogłem kupić bo okazało się że do Świdnicy jedzie szynobus, a to inna firma niż PKP. Na pięciu peronach totalne pustki, więcej ludzi na tym dworcu bywało w nocy w latach 70-tych niż teraz w dzień. Podczas oczekiwania na peronie zauważyłem jeden pociąg PKP z Berlina do Krakowa, Jedna osoba wysiadała cztery wsiadały, i dwa szynobusy nie należące do PKP. Były to osobne firmy: jeden był z Kolei Lubuskich a drugi z Kolei Dolnośląskich.
   Wracając do poniższych komentarzy nasuwa mi się pytanie czy Koleje Śląskie to ta sama firma co PKP czy nie, bo w Legnicy Koleje Dolnośląskie miały swoją kasę, osobną od PKP. A konduktor który chodził w tym szynobusie, nie był pracownikiem PKP.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żałoba na dworcu PKP

   SWS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 55

   W nawiązaniu do kolejnych ograniczeń i likwidacji połączen kolejowych dodam tylko fakty:
   1) Kierownictwo PKP nie liczy się ze swoją załogą, która na nich pracuje!
   2) Jeśli kolejarze utracą...rozwiń całość

   W nawiązaniu do kolejnych ograniczeń i likwidacji połączen kolejowych dodam tylko fakty:
   1) Kierownictwo PKP nie liczy się ze swoją załogą, która na nich pracuje!
   2) Jeśli kolejarze utracą pracę, bo taka będzie kolej rzeczy, to muszą sobie poszukać innego pracodawcy bo z czego mają żyć i utrzymać swoje rodziny???
   3) Wtedy jest to ewidentna utrata fachowców wysokiej klasy w tym zawodzie i branży. Bolesne przykłady to: ponowne otwieranie szkół zawodowych bezmyślnie jeszcze niedawno likwidowanych!
   4) Likwidując połączenia kolejowe, kierownictwo PKP pogarsza ofertę dla pasażerów. Mówienie, że kiedyś rozważą przywrócenie tych połączeń jest zwykłym kłamstwem.

   P.S. Ponadto brak zdecydowanych działań w tym zakresie,ze strony władz samorządowych i posłów z woj. śląskiego.

   ZBULWERSOWANY.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PKP likwiduje pociągi na Śląsku

   WYSIEDLONY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 58

   SANTO AUTONOMIA SILESIA-O Kolejach decydował Sejm Śląski a nie WARSZAWA!!!. Trzeba powołać firmę-ŚLĄSKA KOLEJ REGIONALNA!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama